Ostatnie 2 lata pokazały, że praca zdalna w wielu przypadkach może być nie tylko tymczasowym rozwiązaniem, ale i sposobem na życie. Aby jednak swoje zawodowe obowiązki móc wykonywać z domu w sposób bezpieczny i wygodny, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie domowego gabinetu. Nie wystarczy wygodny fotel i szybki Internet – ogromnie ważne jest również prawidłowe oświetlenie. Podpowiadamy, co może sprawdzić się najlepiej. Przekonaj się, jakie oświetlenie do gabinetu wybrać – lampy wiszące, kinkiety czy może lampy podłogowe?

Niezależnie od tego, czy praca w trybie home office jest dla ciebie tymczasowym rozwiązaniem, czy może planem na życie – po prostu musisz zapewnić sobie wygodne i bezpieczne warunki do jej wykonywania. Wykańczając swój wykradziony w salonie kącik lub wygodne osobne biuro, zadbaj o to, by było funkcjonalne i estetyczne jednocześnie. Jednym z jego istotnych elementów jest prawidłowe oświetlenie – z naszego artykułu dowiesz się m.in., na jakie lampy warto postawić, kiedy sprawdzają się kinkiety i dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie lampa podłogowa.

Jakie lampy do gabinetu w domu?

W przypadku osób, które pracę zdalną wybrały jako swój sposób na życie i zarabianie pieniędzy, bardzo ważne jest wydzielenie zupełnie osobnej przestrzeni do pracy. O ile to możliwe, najlepiej jest poświęcić na gabinet jedno z dostępnych w mieszkaniu pomieszczeń, a następnie dokładnie przemyśleć, jak rozmieścić w nim wszystkie punkty świetlne. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala ci zdecydować się na kinkiety z wysięgnikami, które w domowym gabinecie są niezwykle praktyczne. Możesz bowiem w dowolny sposób sterować kierunkiem padania światła, kierując go np. bezpośrednio na blat roboczy.

Znacznie trudniejsze wyzwanie mają przed sobą osoby, które nie dysponują wolnym pomieszczeniem i jedyne, co mogą sobie pozwolić, to wygospodarowanie niewielkiego skrawka powierzchni w sypialni czy salonie. Jak mogą sobie radzić? Przede wszystkim ważny jest sam wybór miejsca. Należy zwrócić uwagę, czy dociera w nie światło dzienne – to niezwykle ważne, jeśli chcesz zachować dobre samopoczucie i pozytywnie wpłynąć na koncentrację. Najlepiej jest więc pracować w pobliżu okna, by przez większą część dnia to światło dzienne zastępowało sztuczne. Gdy taka możliwość nie istnieje, warto postawić na lampy podłogowe lub stołowe o odpowiedniej barwie światła. W twoim interesie leży wybór modeli, które zapewniają jej naturalny kolor (od 400 do 5000 Kelwinów).

Aby dobrze funkcjonować w domowym biurze, niezbędna będzie lampka biurkowa. To właśnie ona zapewnia precyzyjne oświetlenie przestrzeni roboczej. W osobnym pomieszczeniu można zastąpić ją wcześniej wspomnianym kinkietem z wysięgnikiem, natomiast w przypadku osób dysponujących niewielką przestrzenią podobną rolę pełnić mogą lampy podłogowe. Zwróć uwagę, że nowoczesne modele dostępne m.in. w sklepie internetowym Artera mają dodatkowe regulowane ramię, które może posłużyć ci w trakcie pracy. Zauważ również, że jeśli praca z domu nie jest dla ciebie niczym stałym, w przyszłości taki model będziesz mógł wykorzystać w innym pomieszczeniu – salonie czy sypialni.

O co zadbać w domowym gabinecie?

Niezależnie od tego, czy pod hasłem “domowe biuro” kryje się wygodna przestrzeń w osobnym pomieszczeniu, czy też to zaledwie kilka metrów kwadratowych wykradzionych z salonu, musi być funkcjonalna i estetyczna. Przez jakiś czas, a być może zawsze, będziesz spędzał w niej ok. 8 godzin każdego dnia. Niezwykle ważne są więc nowoczesne lampy, które będą praktycznie rozjaśniać wybraną przestrzeń. Nie mniej istotny jest jednak również ich wygląd – nie zapominaj, że twój nastrój ma wpływ na twoją efektywność. Humor natomiast budują małe rzeczy, w tym także design otaczających cię przedmiotów.

W domowym gabinecie nie powinno więc zabraknąć przede wszystkim wygodnego fotela, szybko działającego komputera i Internetu oraz funkcjonalnych lamp. Poza tym ważne są akcenty prywatne – mogą to być zdjęcia bliskich, ulubiona figurka czy sprawdzający się od lat kubek na kawę. To wszystko pozwoli ci odpowiednio zmobilizować się do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.