Sypialnia to miejsce, które służy wyciszeniu. Często jednak wystrój wnętrza nie sprzyja osiągnięciu takiego klimatu sprawiając, a my zwyczajnie nie możemy w nim odpocząć. Warto wiedzieć, że za pomocą kilku drobnych zmian możemy uzyskać pożądany efekt, a sypialnia stanie się wówczas naszą prawdziwą oazą i miejscem, które pozwoli nam ukoić nerwy, uspokoić się i zrelaksować.

Odpowiednia kolorystyka

Ważną kwestią jest odpowiedni dobór kolorów w sypialni. Ciemne barwy oraz kolory krzykliwe, z psychologicznego punktu widzenia są niewskazane w sypialni, gdyż mogą wywoływać w nas niepokój, a ten z pewnością nie będzie pomocny przy wyciszeniu. Natomiast kolory pastelowe (mięta, pudrowy róż, błękit), złamana biel oraz odcienie beżu, a także jasnej zieleni doskonale relaksują. Jeśli nie chcemy wprowadzać radykalnych zmian i przemalowywać pomieszczenia, możemy pokryć delikatnym kolorem tylko jedną ścianę lub wybrany element, na przykład wnękę na szafę. W przypadku, gdy malowanie zupełnie nie wchodzi w grę, wystarczy wybrać kilka elementów dekoracyjnych w tych właśnie kolorach: stoliczek nocny i lampkę, zasłonę czy ramki na ścianę.

Poduszki dodają przytulności

Nic tak nie dodaje przytulnego klimatu, jak miękkie poduszki, na których nasza głowa od razu wypoczywa. Poduszki dekoracyjne to doskonały sposób na dodanie ciepła w każdym pomieszczeniu i z pewnością nie może ich zabraknąć w naszej sypialni. Możemy wybrać kilka poduszek na łóżko lub na parapet czy nawet na podłogę, gdzie będą pełniły funkcję siedziska. Ich zaletą jest również fakt, że możemy co jakiś czas zmieniać ich poszewki i tym samym wprowadzać do sypialni nową kolorystykę lub styl.

Narzuta na łóżko

Kolejną propozycja na dodanie wnętrzu sypialni przytulności jest wybranie odpowiedniej narzuty na łóżko. Może być bawełniana lub lniana, barwiona naturalnie w ciekawy, subtelny wzór lub wykonana z wełny, pasująca do stylu skandynawskiego. Podobnie jak w przypadku poduszek, narzutę możemy również co jakiś czas zmieniać, dzięki czemu w łatwy sposób urozmaicimy wnętrze sypialni.

Obrazy na ścianę

Tym, co na pewno warto rozważyć, są obrazy do sypialni. W przypadku ciemnych, ponurych wnętrz warto postawić na kojące wzrok obrazy prezentujące naturalny krajobraz, na przykład wodę, las czy łąkę. Wizerunki zwierząt czy bliskich członków rodziny również będą wprowadzały pozytywny nastrój, budując w nas poczucie bezpieczeństwa. Obrazy warto ustawić na ścianie naprzeciw łóżka, dzięki czemu będziemy go widzieć podczas zasypiania. Dobrym pomysłem jest też powieszenie obrazu w najciemniejszym miejscu sypialni – wówczas jednak powinien on prezentować jasny krajobraz lub być oprawiony w grubą, jasną ramę.

Oświetlenie

Za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia możemy sprawić, że nawet najbardziej ponura sypialnia nabierze ciepłego klimatu. Polecamy wybrać drobne ledy o ciepłej, żółtej barwie i umieścić je na oknie, czy nawet na podłodze. Górne światło również powinno być ciepłej, żółtej barwy. Zdecydowanie unikamy oświetlenia dającego niebieskie światło.

W ten sposób możemy w prosty sposób uzyskać efekt przytulnego wnętrza naszej sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.