Lacobel jest jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie ścian w kuchni. Jego głównym przeznaczeniem jest przestrzeń między kuchennymi szafkami, a blatem kuchennym. Panel szklany w kuchni – to rozwiązanie trwałe, proste i estetyczne. W nowoczesnych wnętrzach jest idealną alternatywą dla płytek czy betonu. Na tym materiale nie rozwijają się bakterie – to czyni go idealnym do pomieszczenia, w którym powstają posiłki.

Mnóstwo możliwości

Lacobel daje właściwie nieograniczone możliwości kolorystyczne. Panele powstają indywidualnie do każdej kuchni, mogą być nawet ozdobione wybranym wzorem czy zdjęciem. Ale większość z nas ma pełne prawo zadawać sobie pytanie – jak wybrać najlepszy kolor lacobelu do kuchni? Postaramy się dziś udzielić na nie satysfakcjonującej Was odpowiedzi.

Czym jest lacobel?

Lacobel to nic innego jak wielka tafla szkła, przygotowywana według podanych wymiarów w technologii float. Panel szklany w kuchni i nie tylko musi składać się z co najmniej dwóch warstw szkła i folii.

Lacobel występuje w różnych wariantach, ale najbardziej polecany do kuchni jest ten o grubości 4 mm. Aby mógł służyć latami powinien być odporny na wysokie temperatury – warto więc zdecydować się na szkło hartowane. Panele występują także w grubości 2, 6, 8 i 10 mm. Dwa ostatnie warianty są tak trwałe, że można ich używać do konstrukcji drzwi wewnętrznych.

Rodzaje lacobelu

Pośród wielu rodzai Lacobelu warto wyróżnić:

  • Przezroczysty: na początku kariery lacobelu wykorzystywano tylko przezroczyste tafle. Zabezpieczano nimi np. tapetę naścienną. Obecnie tworzy się z nich okładzinę na zabytkowe cegły lub ozdobne kamienie zastosowane w kuchni.
  • Półprzezroczysty: szkło mleczne lub z efektem zmarzniętej szyby, bez dodatkowego koloru.
  • Lakierowany: panel szklany jest lakierowany od wewnątrz wybranym kolorem. Barwa nie blaknie nawet po kilku latach.
  • Lakierowany ze wzorem: w procesie nakładania lakieru tafli można nadać dowolny deseń poprzez naklejenie kolejnej folii.
  • Z grafiką: starsza metoda uzyskiwania grafiki to naklejanie folii. W nowych realizacjach stosuje się najtrwalszą metodę – nadruk grafiki bezpośrednio na tafli szkła.
  • Z insertem: czyli z dekoracyjnym wkładem pomiędzy warstwami szkła. To wyjątkowo oryginalne rozwiązanie, a wkładem może zostać wszystko – od tkaniny po metalowe siatki.

Komponowanie kolorów w kuchni

lacobel
Źródło: Pixabay.com

Największe możliwości kolorystyczne będzie dawał lacobel lakierowany i ze wzorem. Takie panele szklane w kuchni pasują do wszystkich mebli – zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych. Lacobel z grafiką to opcja skierowana do modernistycznych wnętrz. W poszukiwaniu idealnego koloru paneli, warto pamiętać o zasadach komponowania barw we wnętrzu.

Jak prawidłowo wykonać to zadanie?

Każda kuchnia powinna mieć jeden kolor dominujący, jeden uzupełniający i akcenty kolorystyczne. Kolor dominujący, nie ważne czy na ścianach, czy na frontach kuchennych szafek – zawsze powinien być łagodny i neutralny. Nie może być zbyt zimny czy jaskrawy – takie barwy potrafią zmniejszać apetyt i odbierać potrawom smak! Lacobel pomiędzy szafkami kuchennymi może być w kolorze dominującym.

Z drugiej strony w zbyt stonowanej kuchni przyda się przełamujący nudę lacobel, w mocnym odcieniu uzupełniającym. Przestrzeń między szafkami kuchennymi bywa spora, dlatego panele szklane nie mogą stworzyć tylko akcentów kolorystycznych – przytłoczą pozostałe barwy i zaburzą harmonię zestawienia.

Jaki kolor wybrać?

Wśród tak szerokiej palety barw można mieć problem z wyborem. Szalone róże i wściekłe zielenie – mogą przyciągać wzrok, ale na dłuższą metę męczą. Panel szklany w kuchni ma dodać szyku, podkręcić styl lub przełamać nudę. Najlepsze kolory lacobelu to:

  • biele i szarości – dodają elegancji, powiększają przestrzeń, uspokajają, pasują do wszystkich kolorów mebli, świetne z wzorami;
  • odcienie żółtego – idealne do kuchni – sprzyjają jedzeniu, komponują się z białymi frontami mebli, dobrze uzupełniają błękity;
  • szlachetne brązy – głęboki brąz będzie bardzo elegancki, pasuje do drewnianych frontów, sprawdzi się przy jasnych ścianach;
  • pastele – zwłaszcza zieleń i błękit, dają wrażenie lekkości i świeżości, komponują się z meblami w kolorach drewna, białymi i szarymi,
  • kolory metaliczne – bardzo nowoczesne, nadają się do chłodnych i modernistycznych kuchni, dobrze wyglądają z wzorem.

Jeszcze więcej zaskakujących kolorów Lacobelu znajdziecie na https://www.rkglass.pl/produkty/lacobel/.

1 Comment

  1. Lacobel jak najbardziej spoko, ale uderzałabym w jasne, stonowane kolory. Jakoś daleko mi do intensywnych, kolorowych barw albo grafik na szkle. Wszystko spoko jednak w umiarze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.