Używanie kwasów owocowych do pielęgnacji skóry to nic nowego. Już w starożytności, aby rozjaśnić swoją cerę, kobiety stosowały okłady z cytrusów i wytłoczyn winogron. W renesansie w podobnym celu nakładano na twarz starte jabłka i gorzkie migdały.

Zastosowanie kwasów

Zmieniają się metody, ale cel zastosowania kwasów nadal jest ten sam: uzyskanie pięknej, rozświetlonej skóry. Zabiegi z zastosowaniem AHA 50 i innych kwasów owocowych należą do grupy peelingów chemicznych. Ich zadaniem jest złuszczenie naskórka, aby mógł odrodzić się z głębszych warstw skóry. Jakie kwasy owocowe będą najlepsze i dlaczego?

Jak działa peeling chemiczny?

Peelingi chemiczne mają za zadanie złuszczyć zewnętrzną warstwę naskórka, którego komórki uległy zrogowaceniu. Bez względu na zastosowany preparat, podstawowy efekt takiego zabiegu to rozjaśnienie i wygładzenie skóry.

Często używany jest m.in. kwas salicylowy o silnym działaniu złuszczającym i drażniącym. Szczególnie skuteczny w przypadku problemów z trądzikiem. Równie popularne kwasy z grupy PHA dodatkowo neutralizują wolne rodniki, zatrzymują wodę i działają przeciwzapalnie. Po za tym poprawiają koloryt skóry.

Do zabiegów wykorzystuje się przede wszystkim kwasy AHA.

AHA – co to takiego?

AHA to skrót, który pojawia się na większości kosmetyków bazujących na kwasach owocowych. AHA oznacza alfa-hydrokwasy. Najczęściej spotykany jest AHA 50 – gdzie liczba oznacza stężenie procentowe. Wszystkie kwasy z tej grupy działają złuszczająco i nawilżająco. Są polecane do skóry suchej, z oznakami starzenia i trądzikowej.

Do tej grupy należy większość kwasów owocowych. AHA występują w przyrodzie naturalnie, jednak do celów kosmetycznych zazwyczaj uzyskuje się je metodami laboratoryjnymi. Preparaty AHA 50 do pielęgnacji skóry zawierają mieszanki kilku kwasów.

Najczęściej stosowane kwasy AHA:

  • glikolowy – występujący w soku trzciny cukrowej,
  • migdałowy,
  • mlekowy – obecny w jabłkach, kwaśnym mleku, kiszonej kapuście; powstaje także w tkance mięśniowej (tzw. zakwasy),
  • cytrynowy – pochodzący z różnych owoców cytrusowych,
  • jabłkowy.

Jak działają alfa-hydrokwasy?

Kwas glikolowy powinien być podstawą kosmetyku, ze względu na jego wyjątkowe właściwości. Działa złuszczająco i normalizująco. Skóra odzyskuje normalną grubość i gładkość. Ten kwas wyrównuje koloryt cery i pobudza produkcję kolagenu. Dzięki stymulowaniu regeneracji włókien sprężystych ma silne działanie odmładzające. Spłyca zmarszczki i ujędrnia skórę. Działanie kwasu glikolowego jest widoczne w postaci zaczerwienienia skóry i lekkiego pieczenia. Peelingi można wykonywać cały rok, jednak w lecie istotna jest ochrona przed działaniem promieni słonecznych.

Kwas migdałowy wykazuje najsilniejsze działanie bakteriobójcze, dlatego jest polecany osobom z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Wspomaga pielęgnację skóry mieszanej, wrażliwej, naczyniowej i z łojotokiem. Kwas migdałowy przyspiesza złuszczanie naskórka i odnowę głębszych warstw skóry. Wygładza skórę, zmniejsza wydzielanie łoju, stymuluje obkurczanie rozszerzonych porów. Peelingi raczej nie powodują rumienia i mogą być stosowane u każdego.

Źródło: Pixabay.com

Kwas mlekowy oprócz złuszczania i nawilżania skóry, wpływa na normalizację procesu jej rogowacenia. Po za tym utrzymuje optymalny poziom nawodnienia i wyraźnie ujędrnia skórę. Zabiegi z jego zastosowaniem wygładzają cerę i poprawiają jej strukturę.

Kwas cytrynowy stosuje się w mieszankach AHA 50 i innych głównie w celu uzyskania efektu rozjaśnienia. Używany jest także do usuwania piegów i przebarwień. Wspomaga również działanie antyoksydantów.
Wysokiej jakości kwasy owocowe dostępne są na https://www.kosmetykanatury.pl/pl/c/Biocosmetics/85/1/full.

Czy kwasy owocowe są bezpieczne?

Zabiegi z użyciem kwasów owocowych należą do bezpiecznych, ale ich działanie może wiązać się z wyraźnym zaczerwienieniem i pieczeniem skóry. Każdy z kosmetyków nich ma określone przeciwdziałania do stosowania. Powinny być wyszczególnione na opakowaniu i należy ich przestrzegać. Po za tym przez pierwszym zastosowaniem warto sprawdzić reakcję skóry.

Źródło:

  • M. Ząbczyńska, M. Jurzak, Zastosowanie hydrokwasów w kosmetologii, 2012.

1 Comment

  1. Kwasy owocowe to świetna metoda usuwania zrogowaciałego naskórka. Bo przecież pasuje pokazać piękne ciało po zimie 🙂 Już za kilka miesięcy nie schowamy go pod sweterkiem czy zimowym płaszczem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.