Artykuł partnera.
Jedną z nielicznych możliwości na skuteczne rozjaśnienie wnętrz twojego domu i podniesienie ich funkcjonalności są balkony francuskie. To duże, specyficzne okna, które rozciągają się od podłogi aż po sufit. Doskonale sprawdzają się zarówno w biurowcach czy budynkach o przeznaczeniu komercyjnym, jak i blokach czy domach prywatnych. Zapewniają nie tylko pożądaną jasność, ale i wyjątkową estetykę – wykańczające je balustrady francuskie są bardzo eleganckie i ponadczasowe. Co warto o nich wiedzieć? Poznaj podstawowe informacje.
Balkony francuskie to rozwiązania znane od lat – pierwsze wzmianki o nich mamy już z czasów baroku. W ostatnich latach przeżywamy ich wyraźne odrodzenie, ponieważ współcześni architekci docenili ich funkcjonalność i estetykę. Nie da się ukryć, że to rozwiązania przyciągające wzrok i zupełnie zmieniające wygląd całego budynku. Przekonaj się, co warto o nich wiedzieć – dowiedz się, czym są balkony francuskie, jakie mają zalety i gdzie sprawdzają się najlepiej.
Czym są balkony francuskie?
Balkony francuskie to bardzo charakterystyczne okna o wydłużonej formie, rozciągające się od sufitu do podłogi. Ich konstrukcja zaczyna się ok. 15 centymetrów powyżej posadzki, a ich integralną część stanowią także niewielkie parapety zewnętrzne (niespecjalnie eksponowane, rzadko pozwalające na ustawienie niewielkiej donicy). Nazywamy je również portfenetrami. Zawsze wykończone są balustradą, a stosowane w nich szkło cechuje wysoka wytrzymałość, która gwarantuje bezpieczeństwo. Pamiętaj jednak, by korzystać ze sprawdzonego źródła – rekomendujemy usługi firmy AVIS, która może pochwalić się wieloletnią obecnością na polskim rynku. To specjaliści, którzy posiadają spore doświadczenie w doborze zabezpieczeń zarówno na okna klasyczne, jak i balkony francuskie.
Warto podkreślić raz jeszcze, że balkony francuskie nie są niczym nowym i po raz pierwszy pojawiły się prawdopodobnie w czasach baroku. Przez wiele lat jednak nie cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony architektów. Wróciły do łask dosłownie kilkadziesiąt lat temu i przez długi czas wykorzystywano je przede wszystkim w budynkach o przeznaczeniu komercyjnym i biurowcach. Dzisiaj jednak stawiamy na modernistyczne, proste bryły, w które doskonale wpisują się minimalistyczne balustrady francuskie – właśnie dlatego coraz częściej pojawiają się także na domach prywatnych.
Balkony francuskie – zastosowanie
Przez wiele lat balkony francuskie były wykorzystywane przede wszystkim w budynkach o przeznaczeniu komercyjnym i biurowym. W takich przestrzeniach “ściany ze szkła” pozwalają na osiągnięcie lepszych warunków do pracy, które przekładają się na poprawę samopoczucia i większą wydajność zatrudnionych osób. Co więcej, pozwalają osiągnąć spore oszczędności na energii elektrycznej i ogrzewaniu, co ma ogromne znaczenie w przypadku tak dużych budynków.
Należy jednak zauważyć, że balkony francuskie doskonale sprawdzają się także w blokach, tzw. bliźniakach czy domach jednorodzinnych. Nie tylko dostarczają dużo światła, ale również optycznie wysmuklają bryłę i doskonale komponują się z modernistycznymi aranżacjami. Balustrady francuskie ze stali nierdzewnej są najczęściej minimalistyczne i doskonale wpisują się w obecnie panujące trendy.
Balkony francuskie – zalety
Zastosowanie balkonów francuskich sprawia, że pomieszczenia stają się znacznie jaśniejsze. Ma to ogromne znaczenie dla samopoczucia domowników i ich wydajności. Doskonale sprawdzają się więc w długich i wąskich pomieszczeniach, które trudno jest skutecznie rozświetlić.
Balkony francuskie są również bardzo estetyczne. Doskonale wpisują się w potrzeby współczesnych użytkowników. Są minimalistyczne, proste i ponadczasowe. Wysmuklają modernistyczne bryły budynków i nadają im rytm. Są niezastąpione, gdy dom ma kilka poziomów.
Jednocześnie warto podkreślić, że balkony francuskie to doskonałe rozwiązanie, gdy zależy ci na dbałości o stan naszej planety. Zwróć uwagę, że brak płyt balkonowych sprawia, że nie tworzą się mostki termiczne. Budynek nie traci ciepła, a więc oszczędzamy nie tylko na prądzie, ale także ogrzewaniu.