Piękny i zadbany ogród to marzenie każdego posiadacza posesji. Krzewy ozdobne są zdecydowanie łatwiejsze w uprawie niż kwiaty, a do tego cieszą oko przez cały rok. To właśnie dzięki nim ogród zyskuje ciekawy wygląd. Zmienne formy, szybki wzrost i duży wybór gatunków sprawiają, że są one chętnie wybierane do tworzenia kompozycji i stylizacji ogrodowych.

Istotne początki

Niebanalna aranżacja ogrodu to spore wyzwanie. Tak, jak projektujemy dom, tak najpierw powinniśmy zastanowić się, jak wyobrażamy sobie swój ogród. Aby uniknąć chaosu, należy starannie zaprojektować przestrzeń i wybrać krzewy, które najlepiej sprawdzą się pod względem ilości miejsca i warunków uprawy. Niewątpliwie jest z czego wybierać, poznajmy najpiękniejsze krzewy ozdobne do ogrodu.

Krzewy ozdobne na skarpę

Posiadacze skarpy w ogrodzie, często z braku pomysłu, wybierają najbardziej popularne rozwiązanie, jakim jest obsadzenie jej wyłącznie krzewami iglastymi. Tymczasem istnieje również wiele gatunków wieloletnich krzewów ozdobnych, które doskonale zadarniają glebę, posiadają ozdobne liście i wydają piękne kwiaty. Duża różnorodność krzewów na skarpie gwarantuje spektakularny efekt.

Jakie krzewy wybrać?

Wybór jest na prawdę spory. My radzimy, aby wybrać:

  • Jałowiec płożący — niewielkie wymagania, szybki wzrost i duży wybór odmian sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych krzewów przeznaczonych do obsadzenia skarpy. Kolorystyka igieł w zależności od odmiany od jasnej zieleni, poprzez niebieskości na żółtozłocistej barwie kończąc, zachwyci najbardziej wybrednych sympatyków krzewów iglastych.
  • Runianka japońska — zimozielona krzewinka liściasta należąca do rodziny bukszpanowatych. Osiąga wysokość maksymalnie 20 cm, szybko się rozrasta i już w maju wydaje śliczne drobne białe kwiaty, tworząc uroczy kobierzec.
  • Berberysy — to krzewy liściaste, rosnące do 50 cm. To jeden z najbardziej kolorowych i uniwersalnych krzewów ozdobnych. Ich cechą charakterystyczną są drobniutkie liście w formie bukiecików gęsto rozłożone na gałązkach. Kwitną w maju i czerwcu, okrywając się żółtymi lub pomarańczowymi drobnymi kwiatami. W zależności od odmiany liście mogą przybrać barwę różową, filetową, zieloną, lub żółtą, lub mienić się wieloma tonami tych kolorów.

Coś dla wielbicieli okazałych roślin

Czasem do finalizacji aranżacji ogrodu brakuje nam jednego ostatniego elementu, dodającego smaczku całemu projektowi. Tym elementem, dzięki któremu ogród nabierze pożądanego charakteru, jest okazały krzew ozdobny, który przyciągnie wzrok i dopełni całości.

hortensje
Źródło: Pixabay.com
  • Hortensja ogrodowa — to jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych ogrodowych krzewów ozdobnych. Jest to również jedna z najbardziej tajemniczych roślin w aranżacji ogrodowej, ponieważ zmieniając kwasowość gleby, możemy zmieniać kolor kwiatów krzewu. Utrzymując zasadowy odczyn, otrzymamy kwiaty w odcieniu czerwieni, natomiast zakwaszając glebę, kwiaty osiągną kolor niebieski lub fioletowy. Kwiaty mają kształt baldachogrona i osiągają średnicę od 15 do 25 cm. Krzew doskonale prezentuje się pojedynczo, ponieważ rośnie aż do wysokości 1,5 metra, przy czym jest również bardzo rozłożysty. Wspaniałe, efektowne hortensje, przyciągające wzrok nawet z daleka, znaleźć można na https://www.podkarpackiesady.pl/11-krzewy-ozdobne.
  • Pigwowiec japoński — osiąga wysokość 120 cm i rozrasta się bardzo szeroko na boki. Świetnie prezentuje się jako pojedynczy okaz, ale równie dobrze wygląda w szpalerze. Jest to krzew kolczasty, posiadający zielone listki o długości do 5 cm. Jego niewątpliwą ozdobą są liczne 5-działowe i 5-płatkowe duże kwiaty w odcieniach czerwieni i różu, z licznymi pręcikami.

Dla niecierpliwych — krzewy szybkorosnące

Zdarza się, że chęć odgrodzenia się od sąsiada, lub konieczność posiadania pergoli zacieniającej z roślin powoduje, że nie chcemy czekać w nieskończoność na wzrost krzewów. Najszybciej rosną wiciokrzewy i pnącza, które zachwycają pięknymi liśćmi oraz okazałymi kwiatami.

  • Wiciokrzew Henry’ego — jest to zimozielony krzew pnący, który doskonale uzupełni aranżację ogrodu. Duże lśniące liście o skórzanej fakturze same w sobie są ozdobą, jednak kwiaty to istne dzieło sztuki. Kwitnienie następuje w czerwcu i lipcu, a liczne kwiaty mają kolor purpurowoczerwony. Ten krzew ozdobny wzrasta do aż 3-4 metrów, przy czym wydłużenie pędów w 1 sezonie o aż 1 metr.
  • Glicynia chińska — to krzew ozdobny z rodziny pnączy z niezwykle widowiskowym kwiatostanem. Bardzo szybki wzrost (1-3 m na rok), oraz maksymalna wysokość 10-18 metrów sprawia, że często staje się niekwestionowaną ozdobą ogrodu. Krzew kwitnie w maju i czerwcu, i jest to spektakularne zjawisko. Duże (30 cm długości) gronowe bardzo liczne kwiatostany rozsiewają anielską woń na wiele metrów, a fioletowa lub niebieska barwa kwiatów przyciąga wzrok przechodniów i gości.

1 Comment

  1. Mam u siebie rumiankę japońską i jest na prawdę łatwa w uprawie, a co więcej całkowicie mrozoodporna 🙂 Ważne jest tylko to, aby była ona w wilgotnej glebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.