Coraz bardziej popularne staje się sadzenie truskawek na włókninie. Jest to zarówno rozwiązanie dla rolników, którzy mają swoje plantacje, jak i dla ogrodników amatorów, którzy mają ochotę na małe, ale dorodne poletko z truskawkami. Dowiedz się jak sadzimy truskawki i na ile pomocna może okazać się agrowłóknina.

Czym jest agrowłóknina?

Agrowłóknina to tkanina często stosowana w ogrodzie. Cienki materiał wykonany jest z polipropylenu. Jest odporna na deszcz, wiatr i mróz, dzięki temu wytrzymała, a przy tym lekka. Na rynku można znaleźć różne rodzaje agrowłókniny – w różnych kolorach i grubościach.

Przede wszystkim przeznaczenie agrowłókniny zależy od jej koloru, mamy dostęp do:

  • Agrowłókniny białej.
  • Agrowłókniny czarnej.
  • Agrowłókniny brązowej.

Agrowłóknina biała – charakterystyka

Agrowłóknina biała, zwana inaczej zimową, chroni przed wiatrem i mrozem, służy do ochrony roślin wrażliwych. Jest cienka, ale wytrzymała, należy okryć nią roślinę, przewiązać u dołu, przy podłożu sznurkiem, a na koniec obsypać u podstaw ziemią. Służy do ochrony hortensji czy róż.

Agrowłóknina czarna – co ją wyróżnia

Agrowłóknina czarna nazywana jest inaczej ściółkującą. Dzięki niej ogranicza się porost chwastów wokół roślin. Jednocześnie czarny materiał przepuszcza wodę i powietrze, a więc nie zagraża roślinie wokół której się znajduje. Stosuje się ją przy uprawach warzyw, krzewów owocowych i ozdobnych, a nawet kwiatów.

Agrowłóknina brązowa – zalety

Brązowa agrowłóknina podobnie jak czarna, ogranicza chwasty, a jednocześnie nie szkodzi roślinom, które zabezpiecza. Stosowana jest przy uprawach ozdobnych, żywopłotach, ponieważ dzięki swojemu brązowemu kolorowi nie wyróżnia się i dobrze wygląda na naturalnym, brązowym podłożu.

Wymagające truskawki! O tym jak uprawiamy i jak sadzimy truskawki!

Uprawa truskawek nie jest łatwa, trzeba znaleźć im słoneczne stanowisko, najlepiej osłonięte od wiatru. Dla przykładu truskawki żółte, które zamówić można na https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Truskawka-ZOLTA/1096, preferują średnio żyzne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Potrzebne są bowiem składniki pokarmowe, a także dobra przepuszczalność podłoża. Warto pamiętać, że liczy się końcowy efekt – a więc wielkość oraz jakość zbioru.

Dużym ułatwieniem, zwłaszcza przy większej uprawie truskawek, jest zastosowanie agrowłókniny. Agrowłóknina nie musi być wymieniana co sezon, wystarczy nawet na 4 lata. Problemem mogą być miejscowe przetarcia i dziury. Chwasty lub młode pędy truskawek mogą wymusić częstszą wymianę agrowłókniny.

zbiory zasadzonych na agrowłókninie truskawek
Zalety agrowłókniny przy uprawie truskawek

Czarna agrowłóknina przyspiesza wegetację roślin, a także umacnia ich system korzeniowy. Przy okazji zapobiega rozrostowi chwastów, a jednocześnie zabezpiecza truskawki przed zabrudzeniami. Dzięki mniejszej ilości chwastów można liczyć na dorodniejsze owoce. Czarna agrowłóknina sprawdza się w czasie chłodniejszej wiosny czy lata, dogrzewa podłoże ściągając promienie słoneczne. Udowodniono też, że przy stosowaniu agrowłókniny istnieje mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju takich chorób jak szara pleśń.

Jak sadzić truskawki na agrowłókninie?

Sadzenie truskawek na włókninie jest bardzo popularne. Należy zdecydować się na agrowłókninę odpowiednią dla konkretnej odmiany truskawki, zazwyczaj będzie to czarna agrowłóknina o gramaturze 50g/m2.

Truskawki sadzimy w dwóch terminach – wiosennym i jesiennym:

  • Wiosną będzie to okres od marca do maja,
  • Jesienią sadzimy truskawki od września do nawet początku listopada

Jeśli zdecydujemy się na sadzonki zielone, tzw. Świeże, niezależnie od tego czy posadzone zostaną wiosną czy jesienią, zaczną owocowanie po pierwszym przezimowaniu.

Droższa odmiana truskawek – frigo może owocować już po około 2 miesiącach od zasadzenia w miesiącach wiosennych. Istnieje jeszcze odmiana truskawek, którą można sadzić od marca do jesieni, najlepiej jednak zdecydować się na posadzenie ich latem, to truskawki w doniczkach, które zazwyczaj najobficiej owocują.

W przypadku gorącego lata, należy agrowłókninę ściółkować słomą. Zabezpiecza to owoce przed stycznością z gorącym, czarnym materiałem. Do ściółkowania włókniny warto wybierać naturalne materiały, takie jak wymieniona słoma czy trociny. Przy wymianie agrowłókniny trociny czy słoma nie zanieczyszczą podłoża.

sadzenie truskawek na agrowłókninie
Jak sadzić truskawki na agrowłókninie? Przygotowanie do zasadzenia truskawek

Gleba pod uprawę truskawek powinna być średnio żyzna, o odczynie pH między 5,5 a 6,2, przyda się miejsce nasłonecznione. Przed rozłożeniem agrowłókniny należy pozbyć się chwastów, można rozważyć użyźnienie gleby, np. kompostem. Można też skorzystać z obornika.

Od przekopania ziemi do zasadzenia truskawek powinien minąć około tydzień. Jeśli planujemy uprawę truskawek z wyprzedzeniem warto pamiętać o przedplonie. Truskawki będą dobrze rosły na miejscach gdzie wcześniej pojawiły się rośliny motylkowe – takie jak groch, łubin, fasola, lucerna, wyka lub krzyżowe (rzepak czy gorczyca). Nie należy natomiast sadzić truskawek w miejscach gdzie wcześniej rosły były maliny, marchew, koniczyna, lucerna, czy choćby trawy.

Popularne odmiany truskawek

Do chętnie wybieranych odmian truskawek należą:

  • Truskawka o smaku poziomki ALDEBARA,
  • Truskawka całoroczna TRESCA,
  • Truskawka Dukat,
  • Truskawka najsmaczniejsza POLKA.

Wszystkie te odmiany truskawek można dostać w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki.

Sadzenie truskawek – rozstaw

Przede wszystkim o rozstawie decyduje odmiana truskawek, te o silnym wzroście sadzimy rzadziej. Podobnie jakość gleby wpływa na rozstaw. Gdy spodziewamy się intensywnego wzrostu związanego z dobrą jakością gleby, sadźmy truskawki w większych odstępach.

Wszystko zależy od tego czy mówimy o uprawie domowej czy o dużej uprawie. Najczęściej rzędach odbywa się sadzenie truskawek. Rozstaw powinien być wówczas odpowiednio zachowany. Jeśli mamy małe poletko truskawek, posadźmy je w rozstawie około 50 cm-80 cm, w jednym rzędzie rośliny powinny być od siebie oddalone o co najmniej 15 cm w przypadku gleby nieurodzajnej. Jeśli mamy do czynienia z żyzną glebą, możemy zdecydować się nawet na 35 cm rozstawu.

Do pracy!

Gdy zaznaczone są już miejsca na grządki, należy przystąpić do mocowania włókniny. Na krawędziach przymocowujemy materiał szpilkami do agrowłókniny, można je zakupić lub użyć drutu do przymocowania tkaniny. Im więcej szpilek, tym oczywiście lepsze mocowanie.

Agrowłóknina powinna być rozciągnięta maksymalnie, by uniknąć wszelkich zagnieceń. Na rozciągniętym materiale należy ponacinać miejsca, w których pojawią się sadzonki. Należy unikać dużych nacięć, sprawią, że obok roślin pojawią się chwasty. Nacięcia powinny mieć około 10 centymetrów, kształt litery X, łatwo zrobimy je za pomocą zwykłego nożyka np. do tapetowania.

Gleba powinna być wilgotna. Truskawki należy sadzić jak najszybciej od zakupu sadzonek. Wykopanej ziemi nie powinno się odkładać na agrowłókninę. Kopiemy głębokie dołki, korzenie nie mogą wystawać nad ziemię, powinny być włożone do niej niemal pionowo. Gałązki powinny natomiast znaleźć się nad ziemią. Korzenie trzeba dobrze przykryć ziemią i ugnieść. Na koniec tkaninę należy oczyścić z nadmiaru ziemi, zostawić ją czystą, truskawki należy obficie podlać.

Tkanina idealna pod uprawę truskawek!

Korzystanie z agrowłókniny przy uprawie truskawek ma właściwie same zalety. Zachwaszczenie jest eliminowane niemal do zera, a dzięki temu unikać można stosowania herbicydów. Ręczne usuwanie chwastów także zostaje mocno ograniczone.

Tkanina przepuszcza jednocześnie wodę i powietrze, a więc zapobiega chorobom. Truskawki na agrowłókninie lepiej rosną, ponieważ agrowłóknina sprawia, że pobierają więcej składników odżywczych w fazie wzrostu. Warto więc wypróbować agrowłókninę i cieszyć się obfitymi zbiorami truskawek.

Więcej na temat uprawy truskawek przeczytać można na https://www.podkarpackiesady.pl/jak-uprawiac-truskawki-w-ogrodzie.

Źródła:

  • Masny Agnieszka, Żurawicz Edward, Uprawa truskawek z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony, Wydawnictwo Plantpress, 2013 r.
  • Praca zbiorowa, Truskawki w polu. ABC Uprawy, Wydawnictwo Hortpress, 2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.