Twoje rybki są mniej ruchliwe niż zwykle i niepokoi Cię stan ich zdrowia? Przyczyną może być stres, choroba, błędy hodowlane lub pogarszająca się jakość wody w oczku. Ta ostatnia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia ryb. Istnieje wiele czynników, które mogą na nią wpływać, takich jak klimat, wielkość zbiornika, liczba ryb i roślin wodnych, a także rodzaj zainstalowanego systemu filtracji.

Chociaż utrzymanie odpowiedniej jakości wody w oczku nie jest prostym zadaniem, jest jednak kilka rzeczy, które mogą Ci je ułatwić. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

4 rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę jeśli chcesz utrzymać odpowiednią jakość wody w Twoim oczku wodnym

  • Ostrożnie z pestycydami!

Unikaj rozpylania środków owadobójczych oraz pestycydów na rośliny w pobliżu stawu, a także zabezpiecz oczko wodne w ogrodzie tak, aby spływająca po ziemi deszczówka nie przedostała się wraz z chemikaliami do zbiornika. W miarę możliwości staraj się używać naturalnych metod do walki ze szkodnikami – Twoje rybki będą Ci za to wdzięczne, a Ty przysłużysz się środowisku.

  • Regularnie podmieniaj wodę

Staraj się co kilka tygodni wykonywać częściową podmianę wody. Okres ten uzależniony jest od wielkości zbiornika. Takie działanie pomoże Ci usunąć zanieczyszczenia z wody.

Podmiany rozpocznij od 5-10%, a w międzyczasie kontroluj jakość wody. Jeśli badania wykażą, że to za mało, zwiększ ilość podmienianej wody, jednak pamiętaj, że nie wolno Ci przekroczyć połowy objętości całego zbiornika. Przekraczając tę granicę, narazisz na stres swoje rybki, a także zniszczysz naturalny ekosystem w Twoim oczku.

Do usuwania wody najlepiej użyj pompy lub węża, a ubytek uzupełnij zebraną deszczówką lub odpowiednio przygotowaną, odchlorowaną wodą z kranu.

  • Kontroluj jakość wody

Regularnie badaj pH wody w zbiorniku. Ryby najlepiej się rozwijają w wodzie o pH od 7,4 do 8,4. Wysoki poziom amoniaku i azotanów może wskazywać, że w Twoim oczku jest zbyt dużo ryb lub system filtrujący sobie nie radzi.

Zadaniem systemu filtrów jest oczyszczenie wody w stawie i pozbycie się z niej złych bakterii. Odpowiednie filtry do oczka wodnego, jak i wszystko do oczka wodnego znajdziesz w profesjonalnym sklepie akwarystycznym, takim jak np. https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne. Również jeśli dopiero planujesz utworzenie zbiornika w ogrodzie, to sklep z rzeczami do oczka wodnego jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie Twojej przygody i zasięgnięcie profesjonalnych porad.

Oczko wodne

  • Dbaj o porządek

Oczko wodne to zamknięty system wodny, z którego wody ubywa tylko przez parowanie — niestety jednak zanieczyszczenia nie wyparują. Dlatego tak ważny jest wspomniany wyżej system filtracji, który będzie usuwał materię organiczną i zanieczyszczenia z wody. Ponadto warto zaopatrzyć się w narzędzia, które pomogą w oczyszczaniu dna. Regularnie usuwaj materię z wody w oczku. Zrób to, zanim zacznie się ona rozkładać, bo wtedy stanie się źródłem pożywienia dla glonów, a te zanieczyszczą wodę.

Poziom glonów możesz również zmniejszyć poprzez uprawę roślin wodnych. Będą one pochłaniać składniki odżywcze, a przy okazji zapewnią schronienie Twoim rybkom.

I na koniec zapamiętaj. Im większa powierzchnia stawu, tym większa ilość tlenu. Im większa ilość tlenu, tym bardziej szczęśliwe i zdrowe ryby. Dlatego już na etapie budowy oczka staraj się stworzyć jak największy, możliwy zbiornik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.