Samodzielne przygotowywanie posiłków na wolnym powietrzu w ciepłe, letnie dni to jedno z ulubionych zajęć Polaków. Grillowanie czy samodzielne wędzenie mięs i ryb to nie tylko świetna rozrywka, ale również jedna z najzdrowszych form obróbki termicznej żywności.

Jaki grill dobrać?

Oferta grilli jest bardzo różnorodna. W zależności od naszych potrzeb i możliwości mamy do wyboru:

• mniejsze i większe egzemplarze,

• grille składane i przenośne, które z powodzeniem możemy schować, oraz stacjonarne,

• różne formy zasilania paleniska – wytwarzania ciepła – grille tradycyjne, gazowe i elektryczne.

Dobierając grill musimy wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca, sposób użytkowania grilla oraz poziom naszych umiejętności. Jeżeli dysponujemy sporym ogrodem z powodzeniem możemy zdecydować się na duży egzemplarz grilla lub zaplanować dedykowane do grillowania miejsce. Jeśli natomiast chcemy grillować na balkonie, w małym ogródku lub planujemy przemieszczanie się z grillem – idealnym rozwiązaniem będzie zakup grilla kompaktowego. Ze względów estetycznych możemy wybierać wśród różnych kształtów i kolorów – dzisiejsza oferta urządzeń jest w tym zakresie bardzo szeroka.

Do grilla możemy dokupić również szereg akcesoriów i artykułów grillowych, które wspomogą nas w przyrządzaniu dań oraz ochronią przed oddziaływaniem temperatury, ognia czy gorącego tłuszczu, jak:

• akcesoria do grilla Komando,

• akcesoria do grillowania Napoleon,

• akcesoria do grillowania Weber,

• garnki żeliwne do grillowania,

Grille węglowe – idealny wybór do ogrodu

Najprostszym i zarazem nadającym potrawom charakterystycznego aromatu grillem, jest grill węglowy. To jednocześnie najpopularniejszy rodzaj grilla, który nie wymaga dodatkowego zasilania. Jego uruchomienie wymaga odrobiny drzewa lub węgla drzewnego, ewentualnie podpałki. Grille węglowe to najtańsze urządzenia, powszechnie dostępne – szczególnie w sezonie letnim.

Grille węglowe występują w wersjach jednorazowych, przenośnych oraz w formie stacjonarnego paleniska. Podczas doboru grilla węglowego należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie – jeśli zamierzamy użytkować go przez wiele lat należy przyjrzeć się jakości materiałów i wykonania urządzenia. Możemy również zdecydować się na grille-wędzarnie ogrodowe na drewno, grille-wędzarnie na węgiel drzewny lub grille-wędzarnie na pellet.

Grille gazowe – dla kogo?

Dzięki grillowi gazowemu pozbędziesz się problemu rozpalania i pilnowania paleniska. Dodatkowym atutem grillowania z użyciem grilla zasilanego butlą gazową jest brak specyficznego zapachu dymu, co może być uciążliwe dla współbiesiadników, jak i sąsiadów. Nowoczesne grille gazowe umożliwiają nie tylko praktycznie bezobsługowość grillowania, dodatkowo dają możliwość utrzymywania stałej temperatury oraz jej regulację w zależności od przygotowywanej potrawy.

Grill gazowy wymaga nieco większej przestrzeni, dlatego przed jego zakupem należy zastanowić się nad miejscem jego użytkowania i przechowywania. Z uwagi na zasianie gazowe, grill ten powinien być oddalony od przedmiotów i obiektów łatwopalnych. W zależności od sposobu i częstotliwości użytkowania mamy możliwość doboru ilości palników, w jaką wyposażony będzie grill gazowy. Ten rodzaj grilla jest nieco droższą inwestycją, należy zatem przyjrzeć się jakości poszczególnych modeli oraz dodatkowym funkcjom. Możemy bowiem zdecydować się na:

• grill gazowy zabudowie,

• grill gazowy z kuchenką,

• grill gazowy z rożnem (np. grill gazowy z Grilloholicy.pl | Nowoczesne grille do ogrodu ).

Nowoczesne grille elektryczne

Grille elektryczne to kompaktowe urządzenia, na których z powodzeniem będziesz mógł przygotować grillowane potrawy w domu. Oczywiście nie wytwarzają one charakterystycznego aromatu i zapachu dymu, jednak smak do złudzenia przypomina potrawy grillowane na tradycyjnym grillu węglowym.

Grille elektryczne dostępne są w wariantach umożliwiających jednostronne bądź jednoczesne dwustronne opiekanie dań. Podczas doboru grilla elektrycznego powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar płyty grzewczej oraz moc grilla – im wyższa, tym szybciej potrawy będą ugrillowane.

Jak dbać o grill? – Niezbędny osprzęt i akcesoria

W porównaniu  do tradycyjnego grilla węglowego, nowoczesne grille gazowe i eklektyczne wymagają poświęcenia mniej czasu i energii do utrzymania ich w czystości i odpowiednim stanie. Jest to związane z powstającym podczas opiekania użyciem węgla dymem i produktami spalania.

Aby zachować estetykę, prawidłowe działanie oraz w trosce o zdrowie, grille należy regularnie czyścić i konserwować. Aby wspomóc się w usuwaniu brudu i resztek po grillowaniu można zaopatrzyć się w profesjonalne płyny do czyszczenia grilla i rusztu oraz akcesoria do czyszczenia – jak stalowe szczotki dostosowane kształtem do czyszczenia rusztu.

Po grillowaniu powinniśmy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie grilla przed warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami. Najlepiej jest zatem schować go w pomieszczeniu lub – w szczególności, jeśli jest to grill stacjonarny – zabezpieczyć grill specjalnym pokrowcem do grilla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.