Jeśli marzy Ci się boisko piłkarskie obok domu, a masz do dyspozycji odpowiednio dużą działkę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by spełnić swoje marzenie. Oczywiście potrzebny Ci będzie odpowiedni budżet, choć z wieloma pracami poradzisz sobie samodzielnie, to jednak bez właściwego sprzętu czy najlepszej mieszanki trawy sportowej się nie obejdzie.

Odpowiednie przygotowanie nawierzchni pod boisko piłkarskie

Nawierzchnia pod boisko piłkarskie powinna być równa, a jednocześnie odwodniona. Można stworzyć system rur odwadniających. Takie stosuje się na profesjonalnych murawach. Prościej jednak będzie stworzyć warstwę drenującą i wegetacyjną. Zatem 40% żwiru i 60% piasku zmieszanego z żyzną ziemią, w stosunku dwie części piasku do jednej części ziemi. Dzięki temu gleba nie będzie nasiąkliwa. Oczywiście przed tymi wszystkimi zabiegami trzeba pozbyć się wszelkich chwastów, a ich ponowne pojawianie się będzie redukowane odpowiednią pielęgnacją i regularnym użytkowaniem boiska.

Wybór trawnika ma znaczenie

Musisz wiedzieć, że popularne kostrzewy czerwone nie nadają się na boisko piłkarskie, gdyż ich darń jest zbyt miękka. Mieszanka traw, którą możesz zastosować to życica trwała i wiechlina łąkowa. Obydwie są wysoce odporne na deptanie i bardzo dobrze się krzewią, w związku z tym murawa może być zwarta, a przecież o to chodzi, by dobrze grało się na niej w piłkę. Trawę najlepiej wysiewać wiosną. Już po sianiu trzeba ją obficie podlać. Należy wiedzieć, że najlepsza trawa sportowa wymaga bardzo częstego podlewania, które trzeba planować na ranek lub wieczór, zwłaszcza wtedy, gdy panują bardzo wysokie temperatury. Nawóz, który należy stosować do tego typu trawy powinien być wieloskładnikowy. Należy go stosować od marca do października, dzięki temu zapewni się trawnikowi stały dostęp do składników odżywczych takich jak azot, potas, fosfor, magnez, czy żelazo, które zwalcza pojawiający się mech. Przy nawożeniu trawa powinna być sucha i uprzednio skoszona na odpowiednią wysokość. Z kolei gleba nie może być przesuszona. Trzeba dbać, by była wilgotna do głębokości 10 cm, co można łatwo sprawdzić.

W jaki sposób kosić i nawadniać przydomowe boisko?

Wszystkie trawy sportowe są bardzo wymagające, dlatego trzeba je regularnie kosić, nawet co dwa dni. Dzięki temu można zapewnić jej odpowiednie krzewienie i nie powstawanie pustych miejsc. Ponadto zapobiega się rozrostowi chwastów. Istotne znaczenie ma również nawadnianie boiska. Systemy zraszające samodzielnie decydują o tym, kiedy potrzebne jest włączenie zraszaczy. W przypadku tradycyjnego podlewania trzeba kontrolować wilgotność. Zbyt wilgotna gleba także jest problemem, gdyż prowadzi do gromadzenia się wody i gnicia traw, a tego chcemy uniknąć. Trawę należy kosić do wysokości 3 cm. Zwykle przyjmuje się zasadę, że kolejne koszenie następuje, kiedy trawa urośnie o 1/3 długości.

Bramki wykonasz samodzielnie, a boisko możesz użytkować również do innych celów

Zaletą przydomowego boiska do piłki nożnej jest jego uniwersalność. Nie musisz tu bawić się w rozrysowywanie linii kredą, choć możesz to zrobić. Boisko równie dobrze może posłużyć Ci do gry w tenisa albo badmintona, wystarczy zamontowanie odpowiedniej siatki. Jeśli chodzi o piłkę nożną, to potrzebne będą jeszcze bramki, które można wykonać samodzielnie z drzewa, albo wybrać takie w wersji mini, wszak z pewnością również boisko nie będzie pełnowymiarowe. Przede wszystkim musisz pamiętać, że niezależnie od tego jak, boisko musisz eksploatować raz w tygodniu. Nie powinno być jednak wykorzystywane częściej niż dwa razy w tygodniu, gdyż w pozostałe dni należy zająć się jego pielęgnacją.

Boisko piłkarskie przy domu to sporo pracy. Możesz jednak uzyskać doskonały efekt. Odpowiednia kosiarka, która tnie źdźbła nie rotacyjnie, a w jedną stronę pomoże Ci uzyskać efekt jaśniejszych i ciemniejszych pasów zieleni. Takiego boiska pozazdroszczą Ci wszyscy sąsiedzi. Kiedy już się na nie zdecydujesz, musisz jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji. Bez niej trawa nie będzie się ładnie krzewiła i szybko mogą pojawić się problemy z jej przesuszeniem albo chorobami. Jeśli chcesz, możesz oczywiście wybrać trawnik sztuczny, jednak nie będzie to już to samo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.