Drzewka owocowe kolumnowe to rośliny, które cieszą się olbrzymią popularnością niemal na całym świecie. Charakteryzują się niewielkim obwodem oraz owocującymi pędami, rosnącymi równolegle do przewodnika. Jakość wydawanych przez nie owoców w niczym nie odbiega od standardowych odmian, a dzięki niedużym rozmiarom drzewka kolumnowe z powodzeniem odnajdą się nawet w niewielkich ogrodach i sadach.

Charakterystyka owocowych drzewek kolumnowych

Drzewka owocowe kolumnowe to propozycja dla osób, które chcą wyhodować własne plony na niewielkim skrawku ziemi czy tarasie. Wytwarzają one jeden silny przewodnik, wzdłuż którego wyrastają krótkopędy, zbliżone do pnia i zlokalizowane wokół niego. Zazwyczaj takie drzewko w ogóle nie posiada długopędów. Dorosłe odmiany kolumnowe dorastają do wysokości 2 lub 3 metrów, a ich średnica nie przekracza 80 cm. Charakteryzuje je ciekawy i dekoracyjny wygląd, a owoce są tak samo dorodne i smaczne, jak w przypadku zwykłych drzew.

Odmiany drzewek owocowych kolumnowych

W naszym kraju zainteresowanie uprawą drzewek kolumnowych rozpoczęło się kilka lat temu. Wśród najpopularniejszych gatunków warto wymienić:

  • Jabłonie – odmiana Bolero, Flamenco, Polka, Vesna czy Red River,
  • Grusze – odmiany Saphira, Decora, Konferencja, wczesna,
  • Czereśnie – Queen Mary, Victoria, Silva, Stark Gold,
  • Brzoskwinie – Honey, Saturn, Harrow Beaty,
  • Morele – Prince Mart,
  • Śliwy – Shiro, Fruca, Imperial.

Wykazują one określone wymagania odnośnie gleby, stanowiska czy podlewania, a odpowiednio hodowane – odwdzięczą się doskonałą kondycją i obfitym plonem.

Sadzenie drzewek kolumnowych

W sprzedaży dostępne są drzewka kolumnowe zarówno z odkrytym korzeniem, jak i w donicach. Pierwsze z nich należy sadzić wiosną lub jesienią, drugie z powodzeniem przyjmą się również latem. Docelowa donica bądź dołek pod drzewko powinien posiadać średnicę trzykrotnie większą niż rozstaw korzeni – zazwyczaj będzie to około 60 cm. Korzenie nie mogą być pogięte ani nadmiernie ściśnięte, a uszkodzone lub połamane – należy uciąć sekatorem. Zanim włożymy roślinę do ziemi, jej korzenie warto przez kilka godzin namoczyć w wodzie. Po posadzeniu drzewko obficie podlewamy.

Stanowisko i podłoże pod owocowe drzewka kolumnowe

morele
Źródło: Pixabay.com

Drzewka owocowe kolumnowe najlepiej czują się na stanowisku słonecznym lub lekko półcienistym. Posadzenie ich w całkowitym cieniu może spowodować gorszy wzrost i mniejsze plony. Aby uzyskać optymalne efekty należy zapewnić sadzonkom odpowiednio żyzną ziemię. Podłoże powinno być bogate w próchnicę, a w przypadku jałowej gleby – wymieszane z kompostem. Jeśli uprawa drzewek ma być prowadzona w donicy, jej dno dodatkowo wysypujemy drenażem z keramzytu lub żwirku. Na zimę rośliny zabezpieczamy słomą bądź agrowłókniną.

Podlewanie i nawożenie drzewek owocowych kolumnowych

Podlewanie drzewek jest niezwykle istotne w pierwszych dniach po ich posadzeniu. Regularne nawadnianie będzie konieczne aż do całkowitego przyjęcia się sadzonki. Po tym okresie ziemia wokół drzewek powinna być stale lekko wilgotna. W czystych rejonach kraju do tego celu warto wykorzystać wodę deszczową. Oprócz podlewania wskazane jest także zasilanie drzewek nawozem.

Odmiany posadzone jesienią – nawozimy na wiosnę, natomiast egzemplarze zasadzone w marcu czy kwietniu – mniej więcej dwa miesiące po zadołowaniu na wybranym stanowisku. Odpowiednie będą wieloskładnikowe nawozy mineralne, przeznaczone dla drzewek owocowych, a także kompost i obornik.
Wymagania tych gatunków drzewek są podobne do uprawy innych drzew owocowych, o czym więcej można przeczytać na http://www.nasze-domy.com/drzewka-owocowe-kolumnowe.

Przycinanie drzewek kolumnowych

Profesjonalna uprawa drzewek kolumnowych obejmuje także ich przycinanie, szczególnie istotne w początkowych latach wzrostu. W pierwszym roku skracamy przewodnik i wszystkie boczne pędy, w drugim – same boczne o około 30cm. W trzecim roku wskazane jest przycięcie przewodnika o około 20cm, a pozostałych gałęzi na długość 40cm. W kolejnych latach hodowli usuwamy pędy chore, uszkodzone, uschnięte lub zbyt cienkie.

Ochrona drzewek przed szkodnikami i chorobami

Podobnie jak tradycyjne odmiany, również drzewka owocowe kolumnowe narażone są na choroby i ataki szkodników. Najczęściej spotykane są:

  • schorzenia grzybicze, takie jak parch, rdza, kędzierzawość liści, drobna plamistość, mączniak i brunatna zgnilizna,
  • choroby bakteryjne – zaraza ogniowa, rak bakteryjny,
  • szkodniki: mszyce, owocówki, przędziorki, zwojkówki.

Wszelkie choroby i szkodniki możemy zwalczać za pomocą dedykowanych do tego celu preparatów.

 

1 Comment

  1. Mam u siebie w sumie tylko wiśnie Gubińska Czerecha. Ma bardzo smaczne owoce, które dojrzewają w czerwcu. Z roku na rok zbieram więcej owoców a przyznam się że jestem miłośnika wiśni 🙂 To doskonała odmiana do jedzenia i na przetwory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.