Jeśli marzysz o zachwycającym ogrodzie, powinieneś wiedzieć, jakie rośliny najlepiej się w nim odnajdą. Wiele zależy bowiem od ułożenia działki, gleby, a także ukształtowania terenu. Zanim przystąpisz więc do sadzenia, zobacz, które z roślin nadają się do posadzenia w przypadku Twojej posesji, a których w danym przypadku lepiej unikać.
Ogród w pełnym słońcu
Rośliny kochają słońce! Wiele odmian takich jak słoneczniki, chabry, czy rojniki to kwiaty ogrodowe, które doskonale odnajdą się w sporym nasłonecznieniu. W warunkach takich genialnie odnajdą się także zachwycające magnolie, glicynie, czy budleje, które zachęcają do sadzenia szybkim wzrostem i naprawdę bujnymi plonami. Jeśli nasz ogród znajduje się w pełnym słońcu, można posadzić w nim także brzozy, które nie należą do zbyt wymagających roślin, a przy tym stają się wspaniałą ozdobą każdej przestrzeni. Nasłoneczniony teren nie musi być problemem, a niemałym atutem, o ile nie zapomnimy o odpowiednim, systematycznym nawadnianiu. Bez tego niestety słońce, zamiast pomóc, może niestety zaszkodzić…
Rośliny idealne do cienia
Ogród położony w cieniu nie musi zostać spisany na straty, istnieje bowiem wiele gatunków, które świetnie odnajdą się w takim klimacie. Na cienistej rabacie można bowiem posadzić takie kwiaty ogrodowe jak irysy, fuksje, czy begonie. Wspaniale prezentować się będą też krzewy takie jak berberysy, czy ostrokrzewy. To także idealne miejsca na wspaniałe paprocie, czy bukszpan, który nadaje się do wykorzystania jako naturalne ogrodzenie. Jeśli męczą Cię komary, w Twoim ogrodzie nie powinno zabraknąć również komarzycy, czyli byliny o intensywnym zapachu, która pomaga odpędzić niepożądane owady.
Rośliny, a zwierzęta w ogrodzie
Ze specyfiką gatunków roślin powinni zapoznać się także posiadacze czworonogów. Nie wszystkie kwiaty ogrodowe są bowiem bezpieczne dla naszych pupili. Jeśli mamy w domu kota lub psa i zamierzamy wypuszczać ich do ogrodu, powinniśmy zrezygnować z pelargonii, bluszczu, a także wilczomleczy. Świetnym pomysłem będą za to wszelkie zioła z rumiankiem, bazylią, tymiankiem, czy rozmarynem na czele, a także lawenda, nagietki, fiołki, czy werbena.
Aby uprzyjemnić milusińskim zabawę, warto również zadbać o odpowiedni stan trawnika. Można go uatrakcyjnić o niewielkie kwiaty inspirowane łąką, co nie tylko dobrze wpłynie na wygląd ogrodu, ale uprzyjemni zwierzakom momenty odpoczynku. Jeśli chcemy uszczęśliwić swojego kota – nie zapominajmy o kocimiętce, której przypisuje się wartości odprężające, a przy tym bakteriobójcze.