Założenie i posiadanie oczka wodnego wiąże się z poświęceniem mu należytej opieki. Pozostawione same sobie rośliny zaczną obumierać i gnić, woda stanie się mętna, a ryby zdechną. Jak zapobiec takim sytuacjom? Na pewno kluczem do prawidłowego funkcjonowania oczka jest jego regularna pielęgnacja oraz zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria.

Sprzęt napowietrzająco-filtrujący

Filtry i uzdatniacze do wody to podstawa każdego oczka wodnego. Umożliwiają regularne czyszczenie oraz dotlenianie wody, dzięki czemu poprawiają żywotność roślin oraz ryb. Poza tym woda będzie bardziej przeźroczysta, a sam zbiornik zacznie lepiej się prezentować. Filtry dzieli się na ciśnieniowe i przepływowe. Pierwsze z nich z reguły wykorzystuje się w niewielkich zbiornikach i często są połączone z kaskadą, drugie sprawdzają się niezależnie od pojemności. Istotna jest zawartość filtra – wkłady filtracyjne.

Pompa z filtrem

Z filtrem połączona powinna być pompa wodna. Bez tego kompatybilnie połączonego sprzętu trudno mówić o utrzymaniu wody w czystości i hodowli ryb. Sama filtracja z wykorzystaniem roślin nie jest wystarczająca, chociaż traktuje się ją jako duże wsparcie w oczyszczaniu. Przy zakupie pompy należy zwracać uwagę na moc (W), wydajność (l/h) i wysokość tłoczenia (m). 

Promiennik UV

To rodzaj filtracji, który pozwala pozbyć się glonów i szkodliwych mikroorganizmów. Sterylizator łączy glony w grubsze cząsteczki, dzięki czemu są sprawniej wychwytywane przez urządzenia czyszczące. Większość osadów unoszących się na powierzchni (części roślin, zanieczyszczenia nieorganiczne) można usunąć za pomocą skimmera. Urządzenie może być pływające, zanurzone lub brzegowe.

Oświetlenie oczka wodnego

Poszczególne elementy oczka wodnego można podkreślić przez odpowiednio dobrane oświetlenie. Należy je uwzględnić już na etapie budowy (ukrycie kabli, instalacji, rozplanowanie miejsca przyłączenia energii elektrycznej). Do oświetlania wybiera się lampy o napięciu 12 lub 24V (potrzebny jest transformator). Mogą to być m.in. reflektory, lampy solarne, podwodne lampki (np. LED) i lampy pływające podkreślające lustro wodne. Warto oświetlać przede wszystkim najbardziej spektakularne części oczka oraz strefę brzegową.

Dekoracje, posągi i rośliny

Dodatkowym atutem mogą być posągi i inne dekoracje. Trzeba dobierać je tak, aby pasowały do stylu urządzania ogrodu (np. figurki Buddy i kamienne latarenki w ogrodzie orientalnych, figurki zwierząt w ogrodzie angielskim, rustykalne akcenty w ogrodzie wiejskim oraz sztuka awangardowa w ogrodzie modernistycznym). Odpowiednio dobrany sprzęt, oświetlenie i dekoracje sprawią, że finalny efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania. Największą dekoracją są oczywiście rośliny posadzone wokół oczka.

Partner artykułu: akwarystyczny24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.