Żółty – wraz z czerwonym i niebieskim tworzy triadę kolorów podstawowych. Kojarzony ze słońcem i ciepłem, jest lubiany i wzbudza pozytywne emocje. W 2019 roku został także doceniony w świecie designu. Na targach Stockholm Design and Light Fair, barwa ciepłej żółci była najpopularniejsza.

Żółty odcień wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie

Wcześniej żółty pojawił się w modzie, jako mocny trend „Gen-Z Yellow”. Kolor tak piękny i mocny nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie. A także na otaczające go barwy i przedmioty. Jak wprowadzić do wystroju wnętrz tak popularny i trudny kolor? Jakie istnieją możliwości zastosowania koloru żółtego w aranżacji? Dowiedz się już dziś!

Kolor ma znaczenie

Żółty kojarzy się przede wszystkim ze słońcem, dlatego działa energetyzująco, przynosi radość i pobudza chęć do życia. Kolor żółty stymuluje pracę mózgu i przyspiesza zapamiętywanie. Wpływa również na poprawę apetytu i usprawnia metabolizm. Dlatego świetnie sprawdzi się w pokoju dziennym, kuchni i jadalni.

W codziennym życiu wykorzystuje się jego zdolność przykuwania uwagi (oznaczenia, reklamy, logo). Uznawany jest także za kolor ostrzeżenia. W znakach drogowych kolor żółty pojawia się tam, gdzie od kierowcy wymaga się szczególnej ostrożności.

Kolor żółty ma także mniej pozytywne skojarzenia. Dobry przykład to „żółte papiery” – określenie stosowane w kontekście osób z problemami psychicznymi, lub „żółtodziób” – niezbyt elegancka nazwa amatora w jakiejś dziedzinie. W naturze pojawia się często tam, gdzie coś jest lub udaje trujące, aby ochronić się przed drapieżnikiem.

Duża ilość żółtej barwy w pomieszczeniu będzie przytłaczająca, może utrudniać relaks i uniemożliwiać odprężenie. Nie można przesadzać z intensywną żółcią w dziecięcych sypialniach.

Żółty we wnętrzu

Żółty sprawdzi się we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Wszystko zależy od zastosowania. Oto najmodniejsze sposoby wprowadzenia koloru żółtego do wystroju wnętrz:

  • ściany – zazwyczaj wybrana ściana lub jej fragment, rzadziej całość pomieszczenia, żółty stanowi świetne tło dla zielonych roślin lub nowoczesnej dekoracji,
  • wnęki okienne i nie tylko – w odważnych stylizacjach kolor żółty może wyróżnić wnękę lub wykusz okienny,
  • fotele i sofy – w kolorze żółtym mogą wzbudzać skojarzenia z latami 70-tymi, największe wrażenie robią duże fotele uszaki i opływowe sofy z welurową tapicerką,
  • szafy, szafki, regały – jako niebanalny wtręt, całe umeblowanie w tym kolorze będzie wyglądało groteskowo,
  • krzesła – kilka lub tylko jedno, obecnie stosuje się połączenia różnych rodzajów krzeseł przy jednym stole,
  • schody i drzwi – popularny trend na Pinterest, kojarzy się raczej z wnętrzami zachodnimi.

żółte fotele

Żółte kwiaty

Rośliny doniczkowe są niezbędne w każdej aranżacji wnętrza. Tam, gdzie nie brakuje światła słonecznego, warto sięgnąć po te kwitnące. Wśród żółtych kwiatów doniczkowych najpopularniejsze są wiosenne cebulki – żonkile, tulipany i hiacynty. W domu można hodować także doniczkową odmianę słoneczników. Inne kwiaty kwitnące na żółto to m.in.: kalanchoe, kalla i gerbera.

Jeśli tylko chcesz więcej poczytać o żółtych kwiatach, zapraszam na http://www.ogrodowydom.pl/zolte-kwiaty-polne-lakowe-i-nie-tylko-w-naszym-ogrodzie.

Dodatki – tekstylia

Kolor żółty można wprowadzić także w postaci tkanin. Dodatki tekstylne dopełniają każdą aranżację. Subtelna zmiana, bez dużych nakładów finansowych, odmieni klimat wnętrza. Atrakcyjne dodatki z wykorzystaniem żółtej barwy to:

  • narzuta na łóżko – gruba i pikowana, lub lekki bawełniany koc,
  • poduszki dekoracyjne – całe żółte lub pokryte deseniem w tym kolorze, mogą być w żółte kwiaty lub z frędzelkami,
  • zasłony – w stonowanym wnętrzu wprowadzą więcej energii, mogą być także pokryte wzorem,
  • dywany – ryzykowne zastosowanie, ale spotyka się niewielkie żółte dywaniki, lub chłodne dywany z wzorem w tym kolorze,
  • ręczniki – jako akcent kolorystyczny w łazience.

Połączenia kolorystyczne

Tak intensywny kolor potrzebuje odpowiedniego towarzystwa. W komponowaniu wystroju trzeba pamiętać, żeby opierał się na maksymalnie trzech kolorach: neutralnym podstawowym, uzupełniającym i akcentach kolorystycznych. Intensywna żółć sprawdzi się raczej w roli dwóch ostatnich barw.

Sprawdzone zestawienia z kolorem żółtym tworzą:

  • odcienie szarości,
  • intensywna czerń,
  • neutralna biel,
  • butelkowa zieleń.

 

 

1 Comment

  1. Żółty..hm może faktycznie jako dodatek. Nie widzą mi się ściany w tym kolorze, ani większa część wnętrza. Jednak jest to zbyt intensywna barwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.