Geometrią rządzi porządek, powtarzalna forma, a także harmonia. Geometryczny design powinien być zatem zastosowany w pomieszczeniach, które wymagają dobrej organizacji pracy, a do takich z pewnością należy serce domu, czyli kuchnia. Na geometrii powinno być oparte wykończenie ścian i podłóg, a także dobór odpowiednich mebli kuchennych czy wreszcie oświetlenia, które pełni w kuchni kluczową rolę. Już teraz zdradzimy, że zastosowanie oczek led będzie doskonałym pomysłem. Poznaj zatem naszą propozycję urządzenia kuchni w geometrycznym stylu od A do Z.

Po pierwsze: wykończenie ścian w efektowne, powtarzalne wzory

Na samym początku rozpoczniemy od ścian. Zresztą nie bez przyczyny, gdyż wykończenie na samym początku podłogi powodowałoby konieczność jej przesłonięcia przy wykończeniu ścian, a w ten sposób nie trzeba dokładać sobie pracy. Jednak do rzeczy. Geometryczny design na ścianie mogą tworzyć zarówno odpowiednio dobrane tapety, płyta szklana, jak i płytki ceramiczne. Można postawić na efektowne mozaiki, zwłaszcza w miejscu ponad blatem kuchennym. Dlatego najlepiej dokładnie wiedzieć, jaki rozmiar szafek będzie się chciało użyć oraz w którym miejscu je powiesić i rozmieścić. Szachownica to świetny element do kuchni w stylu black and white. Z kolei w op-art sprawdza się ślimacznice albo okręgi tworzące efekt złudzenia optycznego. Najlepiej na geometryczny wzór poświęcić jedynie część przestrzeni, aby zbytnio nie przytłoczyć kuchni.

Po drugie: geometryczne wzory na podłodze i odpowiedni materiał pomogą w utrzymaniu czystości

Kiedy już masz swój wymarzony wzór na ścianie, a resztę pomalowaną w wybranym kolorze, możesz przejść do wykończenia podłogi. Tu możliwości jest wiele jednak my przedstawimy Ci najkorzystniejsze opcje, głównie z punktu widzenia utrzymania kuchni w czystości, które jednocześnie wpisują się w geometryzm. Pierwszą z nich jest podłogą żywiczna. W niej można tworzyć jeszcze przed wyschnięciem nietuzinkowe wzory. Jednak sama lustrzana struktura powoduje, że odbija się w niej wnętrze kuchni, zatem wnętrze nabiera głębi. Mimo lekkiego połysku taka podłoga jest łatwa w czyszczeniu. Kolejną propozycją są płytki gresowe, gdyż nie są nasiąkliwe, a jeśli wybierze się matowe lub półmatowe, to i sprzątanie nie będzie wymagało włożenia dużej ilości energii. Warto zdecydować się na kontrastujące barwy. W stylistyce black and white można stworzyć czarne romby otoczone białymi płytkami. Świetnie będą prezentować się również wielokąty, np. sześciokąty, gdyż płytki w tym kształcie odpowiednio docięte można zakupić.

Po trzecie: dobór mebli na wymiar to dobry pomysł

Kolejną ważną kwestią jest dobór mebli. Oczywiście najlepsze będą te na wymiar, które można idealnie wpisać w geometryczny design. Gładkie fronty meblowe, pozbawione uchwytów świetnie się sprawdzą, ale dobrze będą się prezentować również te wyposażone w linearne uchwyty lub okrągłe gałki. Istotne znaczenie ma układ szafek. Geometryzm można podkreślić stosując inna kolorystykę dla górnych i dolnych szafek. Świetnie sprawdzi się układ w literę L, który jest niezwykle funkcjonalny, ale jeśli wnętrze kuchni jest wystarczająco przestronne można pokusić się jeszcze o wstawienie wyspy kuchennej.

Po czwarte: linearne oświetlenie równoległe do blatów oraz ogólne oświetlenie kuchni

Geometryzm przestrzeni kuchennej uwydatni odpowiednio dobrane oświetlenie. Można postawić na wiszące lampy ułożone liniowo nad blatem. Świetnie sprawdzi się również inny foremny element, który obniża nieco kuchnię, a mianowicie sufit podwieszany. Oczka led do kuchni powinny posiadać odpowiednią moc, a jednocześnie być rozmieszczone na całej powierzchni sufitu podwieszanego, by dawały jak najwięcej światła. Inną metodą doświetlenia wnętrza jest oczywiście zastosowanie taśm led, które można zamontować pod szafkami kuchennymi.

Przy tworzeniu kuchni w geometrycznym stylu może być wiele zabawy. Ważne oczywiście, by zachować odrobinę wolnej przestrzeni, gdzie można postawić np. komodę albo zawiesić uchwyt na kuchenne przybory. Ergonomia w kuchni może być zachowana dzięki przemyślanym rozwiązaniom opartym na geometryzmie i podziale na strefy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.