Karmienie piersią to najzdrowszy sposób żywienia noworodków. WHO zaleca karmienie dzieci wyłącznie piersią aż do ukończenia 6-tego miesiąca życia. Choć najbardziej naturalne na świecie, dla wielu mam karmienie nie jest wcale proste i łatwe. Rozpoczęcie laktacji i jej kolejne etapy mogą wiązać się z wieloma problemami. Przeczytaj, jakie problemy związane z laktacją występują najczęściej i jak sobie z nimi poradzić.

Trudne początki

Stało się – trzymasz w rękach swoje nowo narodzone dziecko. To piękna chwila, bez względu na to, czy poród odbył się drogami natury czy przez cesarskie cięcie. Sposób zakończenia ciąży nie ma również wpływu na rozpoczęcie laktacji. Wbrew panującym opiniom cesarskie cięcie wcale nie utrudnia karmienia. Sygnałem do rozpoczęcia produkcji pokarmu jest oddzielenie łożyska, które ma miejsce także w trakcie cesarki.

Ssanie to naturalny odruch noworodka. Kiedy jego buzia znajdzie się w pobliżu piersi mamy, odkręci główkę w stronę sutka i spróbuje go chwycić ustami. Trzeba mu jednak w tym pomóc.

Ale, początki zawsze bywają trudne…

Pierwsza trudność to sposób przystawienia do piersi. Od tego będzie zależało całe przyszłe karmienie. Jeżeli noworodek nie będzie ssał poprawnie – laktacja może nigdy nie rozkręcić się na dobre. Dlatego nieoceniony jest doradca laktacyjny. Z usług tych specjalistów korzysta wiele publicznych szpitali. Konsultacje laktacyjne na oddziale powinny być bezpłatne. Warto skorzystać z fachowej pomocy, aby nie stracić szansy na naturalne karmienie swojego dziecka.

Jak to się robi?

Jak przystawić dziecko do piersi? Obejmij pierś od dołu, poczekaj aż maluch otworzy usta. Musi objąć wargami brodawkę i część otoczki. Jego buzia powinna być szeroko otwarta, a wargi wywinięte. Aby mieć pewność, że maluch efektywnie ssie – zwróć uwagę, czy słyszysz odgłos połykania. Nie wszystkie dzieci radzą sobie z sutkami swoich mam. Wtedy dobry doradca laktacyjny pomoże w wyborze nakładek na piersi. W ostateczności można wspomagać się elektrycznym lub ręcznym laktatorem.

Konsultacje laktacyjne dadzą Ci pewność, że robisz wszystko co trzeba, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość pokarmu. Warto skorzystać z pomocy specjalisty i udać się wcześniej na konsultacje laktacyjne. W kilku pierwszych dobach życia dziecka, do ustabilizowania laktacji konieczny jest kontakt skóra do skóry. Dlatego laktator jest ostatnią deską ratunku i przydaje się wtedy, kiedy ze względów zdrowotnych mama i dziecko są rozdzieleni.

noworodek
Źródło: Pixabay.com

Nawał pokarmu

O tym słyszała każda przyszła mama.Co dokładnie się dzieje? Twoje ciało dostało jasny sygnał, że musi rozpocząć intensywną produkcję pokarmu. Piersi stają się nabrzmiałe, twarde i często bardzo bolą przy każdym dotyku.

To drugi moment, kiedy doradca laktacyjny może być niezbędny. Jeśli jesteś jeszcze w szpitalu – poproś o pomoc. Konsultacje laktacyjne na tym etapie powinny dotyczyć sposobów na usprawnienie przepływu pokarmu i uśmierzenie dolegliwości.

Nawał pokarmu kończy się szybko, pod warunkiem, że często przystawiasz dziecko do piersi. Warto zmieniać pozycje i karmić na zmianę raz z jednej, raz z drugiej piersi. Jeśli potrzebujesz – odciągnij pokarm ręcznie między karmieniami. Na ból i uczucie nabrzmienia pomoże ciepły prysznic.

Droga mleczna z problemami

Kiedy udaje się przetrwać nawał pokarmu – karmienie staje się dużo łatwiejsze. Dziecko nareszcie najada się i mniej płacze. Mama uczy się jaka pozycja jest dla niej najwygodniejsza. Do nauki odpowiednich pozycji przydadzą się także konsultacje laktacyjne. Kolejne miesiące przyniosą wiele radości i wyzwań związanych z opieką nad niemowlęciem.

Poniżej znajdziesz listę najczęstszych problemów związanych z zaawansowaną laktacją i sposoby na ich rozwiązanie:

  • bolące brodawki – piersi muszą się zahartować, zanim to się stanie używaj lanoliny i nie zakrywaj biustu tak często, jak to możliwe, jeśli ból nie mija po kilku tygodniach – pomoże doradca laktacyjny,
  • niekontrolowany wypływ pokarmu – na to nie ma rady, trzeba zaopatrzyć się w zapas wkładek laktacyjnych,
  • zatkany kanalik – bolesna dolegliwość, kiedy gęste mleko zatyka jeden z kanalików pojawia się silny, rwący ból, pomaga okład z sody oczyszczonej rozpuszczonej w ciepłej wodzie.

Źródło:

  • J. Szulc, Jest z nami dziecko. Poradnik początkujących rodziców, 2018.

1 Comment

  1. Pamiętam, że podczas karmienia piersią miałam spory ból i problemów z zatkanymi kanalikami mlekowymi. Ból na prawdę dawał w kość, ale na szczęście nie trwał specjalnie długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.