Jak się pozbyć chwastów z ogrodu?

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Ocena czytelników:
[Głosów: 2 średnia: 3.5]

Jak się pozbyć chwastów

Każdy posiadacz nawet najmniejszej działki zastanawia się jak skutecznie pozbyć się chwastów? We wszystkich ogrodach czy to ozdobnych, czy uprawnych, a także w sadach pojawiają się rośliny, których nikt z nas nie lubi. Tymi roślinami są chwasty. Jak się ich pozbyć? Czy środki chwastobójcze to jedyne rozwiązanie?

Co warto wiedzieć o chwastach

Chwasty są przystosowane do warunków, jakie panują w naszych sadach i ogrodach i bardzo dobrze się rozsiewają. Każda nowa roślina rozsiewa wokół siebie ogromną ilość nasion, które potrafią długo leżeć w glebie i otworzą się dopiero, gdy będą miały dostęp do światła i wody. Chwasty mają bardzo mocne korzenie, przez co trudniej jest je wyrwać i z nimi walczyć. Do jednych z najbardziej uciążliwych chwastów należy perz, mający długie korzenie, z których błyskawicznie odrasta.

Jak się pozbyć chwastów z ogrodu?

Przekopywanie
Często, jeszcze przed założeniem ogrodu, spulchniamy ziemię dla roślin i jest to też sposób na walkę z chwastami. Podłoże należy przekopywać głęboko i wyrzucać z przekopanej ziemi pozostałe w niej chwasty. Jest to jednak mało skuteczny i nietrwały sposób.

Pielenie
Czasochłonne wyrywanie chwastów (koniecznie z korzeniami). Pomocne są tu różne narzędzia, jak motyka, kultywator ręczny, „pazurki” itp. Pielenie należy często powtarzać, w momencie kiedy zaprzestaniemy tej czynności – chwasty w bardzo szybkim tempie się rozrosną.

Ekologiczny oprysk
Na chwasty można zastosować mieszaninę octu i wody. Łączymy ocet z wodą w stosunku 2:1, dobrze jest dodać troszeczkę płynu do mycia naczyń dla lepszej przyczepności kropel na roślinach. Aplikujemy tę mieszaninę za pomocą opryskiwacza ręcznego, najlepiej podczas ciepłego (ale nie upalnego), bezwietrznego i bezdeszczowego dnia. Podczas oprysku trzeba uważać na rośliny, które chcemy zachować w ogródku, ponieważ ocet może je wypalić. Ten sposób jest ekologiczny, bezpieczny dla człowieka, ocet dodatkowo odstrasza np. niechciane w ogrodzie mrówki.

Zastosowanie środków chwastobójczych
Jednym ze sposobów na pozbycie się chwastów z ogrodu jest użycie herbicydów totalnych. To bardzo skuteczny sposób, dzięki któremu pozbędziemy się chwastów na dłuższy czas, jednak dopiero po trzech (lub więcej) tygodniach od zastosowania można zacząć sadzić lub siać rośliny. Wybór herbicydów na rynku, zarówno totalnych, jak i środków chwastobójczych selektywnych, jest bardzo duży. Ważne przy wyborze są: sposób i miejsce aplikacji (środek doglebowy czy dolistny), zalecany termin zabiegu, formulacja i warunki przeprowadzenie zabiegu (zalecana temperatura, pora dnia itp.). Wybierając środki chemiczne należy zawsze stosować się do instrukcji użycia i środków ostrożności zapisanych w etykiecie preparatu.

 

Jest wiele więcej sposobów na walkę z chwastami, lecz te są najbardziej popularne, których używa bardzo dużo ogrodników. Myślę, że stosując się do nich i dbając o swój ogród nie powinno być zbyt wielkich problemów z walką z problematycznymi roślinami w naszych ogrodach, warzywnikach czy sadach.

 

Kamil Baliński

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.