Wysiew nasion w styczniu

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Ocena czytelników:
[Głosów: 3 średnia: 5]

wysiew nasion w styczniuPo Nowym Roku z niecierpliwością już zaczynamy oczekiwać wiosny i nowego sezonu ogrodniczego. Swoją energię możemy przełożyć na przygotowanie do sezonu, oczyszczenie i zdezynfekowanie narzędzi. Pomocne będzie czerpanie inspiracji, jakie nowe rośliny chcemy posadzić wiosną, które z już rosnących w ogrodzie będą wymagały przesadzenia. I powoli, zakup nasionek kwiatów, ziół i warzyw. Bo nie ma nic bardziej satysfakcjonującego dla ogrodnika niż samodzielnie wyhodowane rośliny – takie od etapu nasionka. Styczeń – szczególnie druga połowa, to doskonały czas na wysiew pierwszych gatunków. Wybranie czasu na rozpoczęcie wysiewów jest kluczowym elementem do powodzenia uprawy. Myśląc o styczniowych wysiewach, nie mamy na myśli wysiewu do gruntu, ale do doniczkopalet czy innych niewielkich, domowych inspektów.

Jakie rośliny czas wysiać już w styczniu?

Idealne do wysiewu na początku roku są rośliny, które długo kiełkują i nie jest dla nich niezbędne doświetlanie specjalną lampą symulującą światło dzienne. Jasne, ciepłe miejsce z wyrównaną mniej więcej temperaturą, jest jednym z czynników wpływających na udany wysiew.

nasiona do wysiewu w styczniuIdealne rośliny, które można wysiać już w styczniu, to:

  • papryczki chilli i bakłażany
  • pelargonie rabatowe i bluszczolistne
  • rośliny tropikalne oraz rośliny doniczkowe
  • groszek pachnący
  • petunie
  • rabatowe i bulwiaste begonie
  • bazylia
  • koleus
  • dalie

kiełkujące nasiona w doniczkopaletachPamiętaj, aby wysiewać tylko te rośliny, które wyraźnie tego wymagają – posiadają takie oznaczenie na opakowaniu. Falstart z wysiewem może zakończyć się kłopotami ze zdrowotnością roślin. Rozpoczęcie siewu we właściwym terminie, zapewni dobre wschody i zdrowe rośliny, dobrze plonujące i obficie kwitnące.

Jakie podłoże do wysiewu nasion w styczniu?

Nasiona, aby wykiełkować potrzebują ciepła. Można zabezpieczyć nasiona, wysiewając je pod osłonami lub przykrywając agrowłókniną. W sprzedaży dostępne są podłoża gotowe do wysiewu. Są one lekkie, o przepuszczalnej strukturze, która ogranicza pojawianie się zgorzeli czy grzyba. Jednocześnie musi utrzymywać wilgotność na właściwym poziomie. Pomocny, szczególnie do przysypania z wierzchu, może być wermikulit lub żwirek.

Wybranie właściwego czasu na rozpoczęcie wysiewu  oraz podłoża to dwa niezwykle ważne czynniki, często przesądzające o sukcesie przyszłej uprawy. Koniecznie często sprawdzaj stan siewek. Rada: wiele osób zabezpiecza się przed niepowodzeniem wysiewając połowę paczki – to na wypadek, gdyby coś poszło nie po ich myśli.

Wysiew nasion w sierpniu – dowiedz się więcej. Czytaj także jakie nasiona kwiatów i warzyw wybrać do naszego ogrodu.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.