Dipladenia znana także jako mandewilla i sundaville – coraz popularniejsze kwiaty na balkon

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Ocena czytelników:
[Głosów: 3 średnia: 2.7]

Coraz większą popularnością na naszych balkonach cieszą się piękne i egzotyczne dipladenie, znane jako mandawila lub sundawila. Modę na te kwiaty z pewnością mogliśmy podpatrzeć w krajach południowych, szczególnie basenu śródziemnomorskiego, gdzie także jest rośliną doniczkową, zdobiącą balkony.

To okazałe pnącze o dzwonkowatych kwiatach, najczęściej występuje w kolorze czerwonym, ale dostępne jest są wersje z kwiatem różowym, białym, żółtym lub o czerwonym wnętrzu z białą otoczką. Charakteryzują ją długie wijące się pędy, oplatające podpórki. Liście są błyszczące, ozdobne, o kolorze ciemnozielonym.

Zalecane jest sadzenie w dużych donicach, aby mogła pięknie się rozrastać.

Dipladenia w domu

Sundawila preferuje stanowiska nasłonecznione, jednak nie bezpośrednie słońce. Dobrze wzrasta w temperaturze nie niższej niż 18 st.C. Właściwie pielęgnowana kwitnie nieprzerwanie od kwietnia do pierwszych przymrozków. W okresie letnim wymaga obfitego podlewania nawet 2-3 razy w tygodniu, ale nadmiar wody z podstawki należy usuwać. Zaleca się ustawienie doniczki na wilgotnym podłożu ze żwirem. W lecie powinna być też nawożona co 8 do 14 dni, może być to nawóz do róż. Lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego zalecane jest zraszanie. Objawem przesuszenia lub zbyt jasnego pomieszczenia są zawijające się liście. Stojąca woda uszkadza korzenie i liście. Należy pamiętać, że wszystkie części dipladenii są trujące, dlatego trzeba bardzo uważać wykonując formujące cięcia przyrostów. Unikać kontaktu ze skórą.

Podłoże dla dipladenii

Substrat torfowy wymieszany z ziemią ogrodową, piaskiem oraz niewielką ilością obornika. Właściwa także może być ziemia do pelargonii. Przesadzamy ją wiosną.

Dipladenia zimowanie

Przechowywanie zimą dipladenii jest sporym wyzwaniem. Znamy wielu miłośników tej rośliny i wiemy, że zimowanie jej jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Sundavile są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego w naszym klimacie jeszcze przed pierwszymi przymrozkami w październiku lub w listopadzie należ schować ją do pomieszczenia. Wówczas usuwamy przekwitłe kwiatostany. Dbamy o nią zapewniając jej temperaturę w okolicach 18 st.C. W ten sposób cieszymy się jej pięknem i urokiem w kolejnym sezonie.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.