Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Ocena czytelników:
[Głosów: 2 średnia: 5]

Rośliny pokojowe przeżywają zimą naprawdę trudny okres. Zmiana warunków panujących w naszych domach i mieszkaniach jest na tyle duża, że wiele z wrażliwych gatunków może powitać wiosnę ciągle kurując się z  zimowych uszkodzeń i chorób. Podsuwamy więc pomysły na to, jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin doniczkowych zimą. 

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą – zagrożenia:

 • niska wilgotność powietrza
 • wysoka temperatura bijąca od źródeł ciepła, jak np. grzejniki
 • brak wystarczającej ilości światła słonecznego
 • zbyt intensywne nawadnianie
 • nawożenie roślin w stanie spoczynku lub brak nawożenia tych kwitnących zimą
 • przewianie roślin mroźnym powietrzem podczas wietrzenia domu

To właśnie temperatura płynąca ze źródeł ciepła, takich jak grzejniki, w połączeniu z obniżoną wilgotnością powietrza są przyczyną wielu dolegliwości naszych zielonych okazów. Na zmianę poziomu wilgoci w powietrzu szczególnie wrażliwe są rośliny egzotyczne, obserwuje się u nich wówczas zasychanie końcówek liści i większą podatność na choroby.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą – jak pomóc naszym kwiatom?

 • pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

  Rośliny na parapecie (milivanily / pixabay.com)

  aby roślina była dostatecznie nawilżona, regularnie przecieramy liście miękką szmatką lub opłukujemy letnią wodą z prysznica. Na co dzień można je tylko delikatnie spryskać odstaną wodą.

 • rośliny podlewamy rzadziej niż latem, dopiero gdy mają przeschnięte podłoże. Zamiast częstszego podlewania warto na wierzchu doniczki rozsypać keramzyt, który zapobiegnie uciekaniu wody w postaci pary. Polecana metodą jest także wysypanie warstwy keramzytu na dużą podstawkę, na którą następnie wylewamy wodę. Na podłożu stawiamy doniczki z roślinami – w ten sposób parująca wilgoć będzie wzmacniać rośliny, nie powodując jednocześnie gnicia ich korzeni.
 • jeśli mamy sporą ilość kwiatów wrażliwych na suche powietrze lub wymagających zimowego spoczynku, warto znaleźć w domu jedno pomieszczenie, w którym je przezimujemy. Obniżamy wtedy temperaturę do około 15 stopni Celsjusza, pozostawiając jednak spory dostęp światła słonecznego. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to postarajmy się utrzymywać nieco niższą temperaturę w rzadziej używanym pokoju, a wrażliwsze odmian ustawmy na kwietniku lub półce w pobliżu okna, a nie za blisko grzejnika.
 • wilgotność w domu możemy zwiększyć także przez rozwieszenia na grzejnikach glinianych, ceramicznych zbiorniczków z wodą. Nieco większym wydatkiem są elektryczne nawilżacze powietrza.
 • w czasie zimy jedynie pielęgnacja roślin doniczkowych kwitnących w tym okresie wymaga nawożenia (do takich odmian należą m.in. kalanchoe, grudniki, cyklameny i gwiazdy betlejemskie). Nawozy stosowane w tym czasie nie powinny jednak zawierać azotu lub tylko śladowe jego ilości, bezpiecznym rozwiązaniem będą także naturalne nawozy, jak biohumus.
 •  aby rośliny nie cierpiały z braku światła słonecznego przenosimy te, które dobrze znoszą takie przeprowadzki na parapety od południa i wschodu. Pamiętajmy też, by zawsze rano odsłaniać wszelkie rolety, zasłony, a nawet firany by do pokoju dostało się jak najwięcej światła. Brak odpowiedniej ilości słońca będzie przejawiał się wiotczeniem pędów, ich wyciąganiem, żółknięciem a w końcu i opadaniem. Brak światła to gorzej prowadzona fotosynteza, a więc słabo odżywiona roślina.
 • Uważajmy na rośliny podczas wietrzenia mieszkania!
  Choć świeże powietrze jest oczywiście bardzo zdrowe, to  jednak jego powiew, uderzający w dotychczas ogrzaną roślinę może mieć złe skutki. Na czas wietrzenia rośliny najlepiej zdjąć z parapetu i przenieść na półkę czy stół oddalony od okien. Z podobnych względów zaleca się, by zimą liście roślin doniczkowych nie dotykały szyb okna – zmarznięte fragmenty zrobią się czarne i brzydkie.
 • osłabione rośliny, suche powietrze to dobre siedlisko dla owadów szkodzących naszym roślinom. Warto regularnie przeglądać je na wypadek wystąpienia np. wełnowców.
 • właściwa pielęgnacja roślin doniczkowych zimą to także uświadomienie sobie, że lepiej zadbać o większą wilgotność powietrza niż przesadzić z podlewaniem roślin. Podlewanie w tym okresie powinno odbywać się naprawdę sporadycznie, kiedy ziemia na wierzchu doniczki już przeschnie. Poszczególne okazy mogą w różnym stopniu też „zużywać” wodę – nie podlewajmy więc wszystkich na raz, bez sprawdzenia czy rzeczywiście tego potrzebują. Wielu roślinom lepiej jest też dawkować wodę do podstawki niż bezpośrednio do doniczki, a jej nadmiar wylać. Choroby grzybowe i gnicie korzeni to ostatnie czego teraz potrzebujemy. Jak zawsze, używamy do tego celu wody odstanej, której temperatura jest już ustabilizowana.
Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.