Żywa choinka na Święta – jak sprawić, by długo zdobiła dom?

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Ocena czytelników:
[Głosów: 9 średnia: 3]
Świąteczne drzewko to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych elementów Bożego Narodzenia. Obok barszczu z uszkami, opłatka i oczywiście obecności bliskich nam osób, nic nie buduje radosnego nastroju równie mocno, co migocząca delikatnie choinka. Zwłaszcza w ostatnim czasie żywe drzewka zdają się cieszyć rosnącą popularnością; zwiększa się ilość ich dostawców a ceny są konkurencyjne. Ci, którzy znają unoszący się w mieszkaniu niesamowity zapach lasu zgodzą się, że żywe drzewko ma więcej uroku niż jego odpowiedniki z materiałów sztucznych. Aby piękna choinka zachowała swą świeżość dłużej niż tylko przez Boże Narodzenie, musimy jednak właściwie ją pielęgnować.

 

Jak wybrać dobrą choinkę?

choinki na sprzedaż

publicdomainpictures.net (David Wagner)

Zdrowe, świeże drzewko rozpoznamy dzięki igłom, które powinny być grube, o intensywnym kolorze. Brązowe i przysuszone wskazują na chorobę choinki lub że drzewko zostało ścięte znacznie wcześniej. O ile rzeczą naturalną jest pewien opad igieł w okolicy pnia, który szkółkarze nazywają zmianą garnituru, o tyle choinka nie powinna gubić ich zbyt wiele. Dla pewności możemy lekko stuknąć pniem w podłoże lub delikatnie przejechać ręką po gałązce “pod włos” i zobaczyć, jak wiele ich opadnie. Nikt z nas przecież nie chciałby zobaczyć “łysego” drzewka w dzień Bożego Narodzenia.
Innym wskaźnikiem świeżości drzewka jest również kolor miejsca ścięcia – jeśli przekrój pnia jest jasny a piękny, żywiczny zapach wyraźnie dociera do naszych nozdrzy, to choinka została ścięta niedawno. Gałązki takiego drzewka powinny być w miarę elastyczne i niezbyt wiotkie – inaczej ugną się pod ciężarem ozdób. Nie bójmy się w tym celu poprosić sprzedawcy o rozwinięcie choinki z zabezpieczającej je siatki – mamy prawo do przyjrzenia się produktowi, który kupujemy.
Każdy z gatunków drzewek kupowanych na Święta ma pewne charakterystyczne dla siebie cechy. Jodła posiada igły ciemnozielonego koloru, brązowiejące z upływem czasu, ale nie opadające. Gatunek ten zachowuje świeżość znacznie dłużej niż inne, dlatego jeśli chcemy w pełni nacieszyć się drzewkiem, to będzie to dobry wybór.
Świerk natomiast powinien posiadać bardzo gęste, zielone igliwie. Ten gatunek dość szybko gubi igły, dlatego jeśli już w momencie zakupu licznie opadają, może to oznaczać, że drzewko zostało ścięte przedwcześnie. Igliwie sosny z kolei utrzymuje się na drzewku dłużej, ale jest też bardziej kłujące.

 

Jak przedłużyć życie choinki?

Decydując się na zakup żywej choinki na Boże Narodzenie warto pamiętać, żeby zabrać się do tego odpowiednio wcześnie. Większość plantacji kończy bowiem wycinkę już na początku grudnia ze względów logistycznych. W przeciągu tygodnia drzewka trafiają już do sklepów i punktów dystrybucyjnych i są systematycznie przebierane. Jeśli chcemy więc wybrać wymarzone drzewko, lepiej kupić je już w połowie miesiąca.
Jeśli na czas transportu choinka została zapakowana w folię, bezwzględnie musimy pamiętać o jej zdjęciu w domu. Siatka, w jakiej większość choinek jest sprzedawanych, drzewku nie szkodzi.
Aby świąteczna choinka cieszyła nasze oczy możliwie najdłużej, kluczowe jest zapewnienie jej odpowiednich warunków. Drzewko nie powinno być przechowywane i przewożone w temperaturach powyżej 15 stopni, ponieważ szybko zrzuci wtedy igliwie. Ta zasada działa również w drugą stronę – jeśli kupiliśmy iglak podczas siarczystych mrozów, nie powinniśmy wstawiać go bezpośrednio do ogrzewanego mieszkania. Choinka, jak większość żywych organizmów, narażona jest bowiem na szok termiczny. Najlepiej jest więc przejściowo umieścić choinkę w chłodnym pomieszczeniu, jak garaż, piwnica a nawet balkon. Wstawiamy ją wtedy do wiadra wypełnionego wodą z domieszką zwykłej soli lub cukru – to prosty sposób na dostarczenie choince substancji, które pomogą jej dłużej zachować świeżość.
Ciepło przyczynia się do szybszego zrzucenia igieł, dlatego żywa choinka lepiej
lampki LED

publicdomainpictures.net (MALIZ ONG)

zniesie też ozdobienie energooszczędnymi światełkami LED nowego typu, niż tradycyjnymi lampkami z żarówkami wydzielającymi dużą ilość ciepłej energii. Z tego samego powodu, kiedy już świąteczne drzewko zagości w naszym domu, znajdźmy mu miejsce możliwie oddalone od źródeł ciepła, jak grzejniki i kominki. Generalnie, choinka lepiej będzie się “czuła” w pomieszczeniu z temperaturą niższą niż 20 stopni, ale wiemy że jest to trudne do zrealizowania. Zamiast tego możemy częściej wietrzyć pomieszczenie, w którym drzewko stoi.
Jak każda roślina, żywa choinka potrzebuje regularnego nawadniania. Dla ciętego drzewka najodpowiedniejszy będzie stojak z pojemnikiem na wodę. Powinniśmy go codziennie sprawdzać, aby poziom wody nie zszedł poniżej podstawy świątecznego iglaka. Dla lepszego poboru wody można również przyciąć odrobinę pień przed wstawieniem do stojaka – świeże wcięcie będzie lepiej wchłaniało wodę. Następnie hartuje się drzewko wstawiając do pojemnika z ciepłą wodą, która otworzy jego pory również poprawiając wchłanianie wody. Wilgotność drzewka pomoże utrzymać też regularne spryskiwanie jego gałązek chłodną wodą. Tu jednak uwaga – bezpieczniej zaprzestać tego zabiegu z momentem postawienia przyozdobionej choinki w domu ze względu na elektryczne światełka!
Jeśli choinka jest znacznych rozmiarów, nie krępujmy się dodatkowo dociążyć stojaka, np. żwirem czy piachem. Będziemy w ten sposób spokojniejsi o los jej i naszych bliskich. I jeszcze jedna z rad, związana już z etapem dekoracji drzewka – naturalna choinka jest bardziej wrażliwa na przeciążenie dekoracjami niż jej sztuczne odpowiedniki. Starajmy się więc ograniczyć bożonarodzeniowe ozdoby do minimum, wybierając lekkie i drobne dekoracje. Również kuszące dotykanie choinki nie sprzyja jej trwałości, dlatego powinno się je ograniczyć do niezbędnego minimum, np. tylko przy strojeniu.

 

Żywa choinka w doniczce – dobry wybór?

choinka w doniczce

freeimages.com (al71)

Coraz popularniejsze staje się kupowanie świątecznych choinek w doniczkach, przeważnie z myślą ich późniejszego wsadzenia w ogrodzie. Musimy jednak pamiętać, że takie drzewko powinno mieć maksymalnie 60-80 cm wysokości, ponieważ układ korzeniowy większego nie zmieściłby się do tego typu naczynia. Możemy też przed zakupem sprawdzić, czy choinka była hodowana w doniczce od początku czy tylko przesadzona do niej pod kątem sprzedaży. Można się tego dowiedzieć na podstawie gęstości systemu korzeniowego i “sąsiadów” drzewka w doniczce – mchów, chwastów i innych roślinek.
Choinka, którą mamy zamiar wkopać na wiosnę w ogródku, nie może stać w mieszkaniu dłużej niż tydzień, dwa – inaczej zacznie puszczać kolejne pędy, a te nie zniosą przeniesienia do chłodu. “Wyprowadzając” choinkę po świętach do ogrodu trzeba pamiętać o odwrotnej drodze, niż kiedy do nas przybyła – najpierw oswajamy ją z niższą temperaturą w piwnicy lub w garażu, a dopiero później wynosimy na dwór.
Musimy się jednak zastanowić, czy rzeczywiście mamy gdzie posadzić nowe drzewko. Pamiętajmy, że świerki czy jodły w naturze przewyższają nasze przydomowe drzewa owocowe. Dlatego jeśli mieszkamy w bloku i do dyspozycji mamy jedynie skrawek ziemi pod oknami, to wsadzenie tam świątecznego iglaka nie będzie rozsądnym rozwiązaniem. Drzewo po kilku latach wzrostu zacznie zasłaniać widok, zagłuszy inne rośliny lub zacznie stwarzać niebezpieczeństwo podczas silnych zjawisk atmosferycznych. Należy przy tym pamiętać, że kilkuletniego drzewa nie będzie się tak łatwo pozbyć – na jego wycięcie potrzebny będzie szereg administracyjnych zgód.(stan na 2014 rok).

Zobacz artykuł „Jaką choinkę wybrać?”

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Uwielbiam żywą choinkę! Tak pięknie pachnie w całym domu,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.